“Biz hayatta kalma savaşı veriyoruz” ( Röportaj)

Suruç’un Kop Köyü’nde Kobanê’den gelen aileler savaşın zulmüne rağmen yaşam mücadelelerini ve ısrarını sürdürüyor. Demokratik Kadın Hareketi (DKH) savaş yüzünden göç etmek zorunda kalan Rojava’lı kadınların çığlığını duyurabilmek adına Rojavalı Havva ile bir röportaj gerçekleştirdi

 URFA (06. 10. 2014)- Suruç’un Kop Köyü’nde Kobanê’den gelen aileler savaşın zulmüne rağmen yaşam mücadelelerini ve ısrarını sürdürüyor. Direnişin sağlam bir iradeyle mümkün olabileceği gerçeği Havva’nın bakışlarında somutlanıyor , azmi ve tutkusu varlığına eşlik ediyor. Yaşamları alt üst olan , hakarete maruz kalan, yakınları gözleri önünde katledilen binlerce kadından bir tanesi sadece Havva. Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Havva’nın sesine ses katmak ve Havva şahsında Rojava’lı kadınların çığlığını duyurabilmek adına Havva ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajı okurlarımızla paylaşıyoruz. (Röportajın aslı Kürtçedir)

Ne zaman geldiniz bu köye?

18 gündür buradayız.

Gelirken sınırda ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Sabahın erken saatlerinde geldik. IŞİD ve YPG ‘nin çatıştığı esnada sınırı geçmeye çalıştık. Sınırdan geçmemize T.C. izin vermedi.  Askerler bize küfretti. YPG bizi koruyup sınırdan geçmemize yardım etti. YPG saflarında kaynımın oğlu vardı. IŞID’ liler gözümün önünde kaynımın başını kestiler.

Buradaki halkın desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz ? Yeterli mi sizce ? Nelere ihtiyacınız var?

Buradaki insanlar bize yardımcı oluyorlar. Biz onların yardımlarından razıyız. Burada arkadaşlar nöbet usulü herkesi doyuracak kadar yemek yapıyorlar. Sürekli battaniye, kıyafet vs. yardımlar geliyor. Ama biz çekiniyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı satın alıyoruz. Maddi sıkıntı çekiyoruz.

Savaş sizi nasıl etkiledi? Geri dönmeyi düşünüyor musunuz ?

Savaş bizim için çok kötü oldu. Dünyamız başımıza yıkıldı. Her şeyimiz gitti. Tabi ki savaşın bitmesini , geri dönmeyi istiyoruz. Çünkü burada hiçbir şeyimiz yok.

Kobane’ deki kadın direnişini nasıl değerlendiriyorsunuz.

Gerillaların verdiği mücadele bizim için önelidir. Hepsinin de başarılarının devamını diliyorum. Sadece dirensinler istiyoruz ve düşmanları başımızdan def etsinler.

IŞİD kimden yardım alıyor sizce?

T.C.’nin  ona yardım ettiğini düşünüyoruz. Pazartesi günü buraya( Kop Köyü) asker baskın yaptı. Askerler kadınları taciz etti. Bizleri tehdit etti, küfürler savurdu.

Buradan dünya halklarına, özelde de kadınlara söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

 Savaş tüm insanlar için kötüdür. Biz hayatta kalma savaşı veriyoruz ve bu süreçte onurumuzla yaşamaya çalışıyoruz. Tüm insanların bizim başımıza gelenlere karşı durmasını ve destek vermesini istiyoruz 

Önceki İçerikOkmeydanı’ndaki Suruç eylemine polis saldırdı (Yenilendi)
Sonraki İçerikKobanê’de çatışmalar sabaha kadar sürdü