Birecik’te askerler Kobane’ye destek çadırlarına saldırdı

IŞİD çetelerinin saldırıları altında bulunan Kobane’ye destek vermek için Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Zehri ve Ziyaret köyleri arasında kurulan direniş çadırlarına bu sabah saat 05.00 sıralarında Türk askerleri tarafından saldırı düzenlendi. Saldırılar sırasında 2 ağır olmak üzere 10’dan fazla kişi yaralandı. Halk bugün de yakılan çadırları yeniden kuracak

HABER MERKEZİ (21.07.2014)- Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Zehri ve Ziyaret köylerinde IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için kurulan çadırlara bu sabah saatlerinde Türk askerleri tarafından saldırı düzenlendi.

Bu sabah saat 05.00 sıralarında jandarmalar tarafından yapılan saldırıda, akrepler ve TOMA’lar kullanıldı. Küfürlü anonslarla gaz bombaları atarak direniş çadırlarına saldıran askerlere, kitle havai fişekler ve ses bombalarıyla karşılık verdi.

Kobane’ye destek çadırları ateşe verildi

Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı saldırıda askerler alanda bulunan çadırları da ateşe verdi. Çadırların bulunduğu yerdeki sivil araçları da ellerinde demir çubuklarla tahrip eden askerler, an az 4 aracı da küfürler eşliğinde yaktı. Askerler Ziyaret köyündeki bazı evlere de gaz bombası atarken, köy halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Askerler 2’si ağır en az 10 kişiyi yaraladı

Askerler saldırı sırasında yakaladığı 2 kişiyi linç edercesine döverken, 2 ağır 10’dan fazla kişiyi yaraladı. Çadırların bulunduğu yerdeki kitlenin büyük bir çoğunluğu Birecik kent merkezine yürüyüşe geçerken, alanda bulunan hakim bir tepeyi ele geçiren kitlenin askerlere karşı direnişi devam ediyor.  

Ziyaret köyündeki direniş çadırına da dün sabah aynı saatlerde benzer bir saldırı düzenlenmiş ve kitlenin karşılık vermesiyle çatışmalar yaşanmıştı.  Çatışmada aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi yaralanırken, askerler saldırının ardından geri çekilmek zorunda kaldı.

 Sökülen ve yakılan çadırları halk bugün yeniden kuracak.

Önceki İçerik‘Meclis olağanüstü toplanıncaya kadar sokaklarda olacağız’
Sonraki İçerikSincan Hapishanesi’nde çocuk tutsaklara işkence raporu