Taksim’de Soma eylemine polis saldırısı (Yenilendi)

Taksim Tünel’de bir araya gelen binlerce kişi saat 19.00’da Taksim Meydanı’na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. Grup Munzur üyeleri Özkan Eroğlu ile Hüseyin Emre Güven’in, Balık Pazarı civarında darp edilerek gözaltına alındığı, Güven’in polisler tarafından dövülmesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi

İSTANBUL (14.05.2014)- Saat 18.00’den itibaren Taksim Tünel’de bir araya gelen binlerce kişi Taksim Meydanı’na doğru yürümeye başladı.  “Katil devlet hesap verecek” , “Hırsız katil AKP” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarının atıldığı yürüyüş, İstiklal Caddesi’nden Taksim Meydanı’na doğru devam ediyor. 

Grup Munzur üyesi Şiar Özkan Eroğlu gözaltına alındı

Demokratik Haklar Federasyonu da saat 18.30’da Büyükparmakkapı Sokak’ta toplanarak Galatasaray Lisesi önünden Tünel’e gitmeye çalışırken, polis DHF üyelerine Balık Pazarı civarında darp ederek saldırdı. Grup Munzur üyesi  Özkan Eroğlu ile Hüseyin Emre Güven’in Balık Pazarı civarında gözaltına alındığı, Güven’in polisler tarafından dövülmesinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. 

Polis Galatasaray Lisesi önünde barikat kurarak kitlenin geçişini engelliyor

Sendikalar ve devrimci demokratik kurumların Galatasaray Lisesi önüne yaklaşırken, Lise önünde barikat kuran polis kitlenin geçişine izin vermiyor. Polisin kitleye saldırması bekleniyor. 

Yürüyüş sırasında DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Yeter Artık Taşeron ve Özelleştirme Cinayetlerine Son Bulsun Soma Kader Değil Cinayettir” pankartıyla yürürken, kitle “Hükümet istifa” , “Katil Erdoğan katil AKP” sloganlarını atarak protestolarını sürdürüyor. 

HDK İstanbul İl Meclisi ise yürüyüş sırasında “Kaza Değil Katliam Genel Grev Genel Eylem” pankartıyla yürüyor. 

Polis yoğun gaz bombası kullanarak plastik mermilerle saldırdı

Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapılmasının ardından polis kitleye saldırdı. Polis yoğun olarak kullandığı gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırarak gözaltılar yapmaya başladı. Kitlenin bir bölümü Tophane ve bir bölümü Tünel yönüne çekildi. Bir bölümü ise Tarlabaşı yönüne çekildi. Tophaneye çekilen kitleyi polis sıkıştırarak darp ederken, çok yoğun plastik mermi ve gaz bombası kullandı. Ara sokaklarda polis saldırıları ve çatışmalar devam ediyor. Polis saldırılarında çok sayıda kişi yaralandı.

Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün ara sokaklarda barikat kurdu

Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün ara sokaklara barikatlar kurarak kitlenin geçişine izin vermiyor. Basın emekçilerinin de geçişine izin verilmiyor. Halkın polis saldırılarına karşı “Katil Erdoğan katil AKP” sloganıyla protestoya devam ediyor. 

Polis saldırılarının ardından üç farklı yöne çekilen kitle, ara sokaklarda yeniden toplanarak Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Galatasaray Lisesi önünde yeniden bir araya gelen kitleye polis ses bombaları ve biber gazlarıyla saldırdı. Kitle havai fişekle ve taşlarla polise karşılık verdi. Bu sırada eylemcilerden bir kişi TOMA’nın önüne geçerek polis saldırılarını protesto etti. TOMA eylemciyi ezmeye çalışırken kitlenin tepkisi sonucu geri çekildi. 

Polis Nevizade Sokak’ta yemek yiyenlere plastik mermilerle saldırdı

Polis Balo Sokak’ta toplanan kitleye saldırırken kitle Nevizade Sokak’a çekildi. Polisin Nevizade Sokak’ta yemek yiyenlere de plastik mermilerle saldırması dikkat çekerken, halk polis saldırısına tepki gösterdi. 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

 

 

 

 

Önceki İçerikMKP’den Soma Katliamı’na ilişkin açıklama
Sonraki İçerikSivil polisler DHF’lilere sopalarla saldırarak gözaltına aldı