BELTAŞ işçileri Beşiktaş Belediyesi önünde direniş çadırı kurdu

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş. adlı şirkette park ve bahçeler işinde çalışan 250 işçi, toplu sözleşme görüşmelerinin ardından iş akitlerinin feshedilmesi girişimine karşı Beşiktaş Belediye binası önünde direniş çadırı kurarak mücadelede kararlılık mesajı verdi

HABER MERKEZİ (23.07.2014)- Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ A.Ş. adlı şirkette park ve bahçeler işinde çalışan 250 işçi, bizzat Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, tarafından işten atılmakla tehdit ediliyor.

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuna gelinmesine karşın, ihale sürecinin Eylül ayında biteceği gerekçe gösterilerek Cuma günü Genel-İş Sendikası üyesi olan bütün işçilere amirlerce iş akidlerinin feshedildiğini belirten bir kağıt imzalatılmaya çalışılmıştı.

Belediye Başkanı Murat Hazinedar işçileri işten atmaya çalışıyor

İşçiler bugün saat 09.00 itibarıyla iş başı yapmayıp grev haklarını kullanarak belediye binasının iki yan sokağında bulunan Levent Birlik Parkı’nda toplandı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın kendilerine açıklama yaparak, kimsenin işten atılmayacağı sözünü yazılı olarak beyan etmesini, aksi takdirde belediye önünde çadır kuracaklarını belirtti.  

Greve katılım % 85

Sabah saatlerinde Genel-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri işçilerin yanına geldi. Ardından da Beşiktaş Belediye Başkanı Haznedar’la görüştü. Dün saat 10.00’da şube başkanı işçilere yaptığı açıklamada,Belediye Başkanının halen net bir cevap vermediğini belirterek toplantının devam ettiğini ve saat 13.00’de işçilerin yanına gelerek açıklama yapacağını söyledi. İşçilerin bu oyalama taktiğine karşı belediye binası önüne gitmek istemesini ise Genel İş Sendikası yöneticileri, dün saat 13.00’teki açıklamayı beklemek gerektiğini belirterek engelledi. İşçilerin parkın içerisindeki bekleyişi sürerken greve ise % 85 oranında katılım sağlandı.

Beşiktaş Belediye Başkanı işçileri oyalamaya çalıştı

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, dün saat 12.30’da parkta toplanan BELTAŞ A.Ş. adlı belediyenin yan kuruluşunda çalışan park ve bahçeler işçilerinin yanına gelerek, iş garantisinin yazılı olarak verilmesinin söz konusu olmadığını, ihaleyi alan firmanın işçilerle çalışmaya devam etmesi için çaba sarf edeceğini, ancak şirketin kısıtlamaya gitme yolunu seçmesi söz konusu olduğunda yapabilecek bir şeyinin olmadığını ve bu işçilerin tazminat ve diğer haklarının verileceğini söyledi.Ayrıca yazılı bir belge olamayacağını belirten Hazinedar, bu yazıyı belediyenin resmi sitesinde yayınlayacağını belirtti.  

Beşiktaş Belediyesi önüne direniş çadırı kuruldu

BELTAŞ işçileri yapılan açıklamayı yeterli bulmayarak grevi belediye binası önünde çadır kurarak sürdürme kararı aldı.

Dün saat 14.00’da Genel-İş Sendikası’nın önlüklerini ve şapkalarını takan işçiler, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” , “Zafer direnen emekçinin olacak” , “Sözleşme hakkımız engellenemez” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam’’ sloganlarını atarak alkışlar eşliğinde belediye binasının önüne geldi. Bina önünde konuşma yapan Genel-İş Sendikası şube başkanı şunları dile getirdi: “Yaptığımız görüşmeler sonunda yeterli bir cevap alamadık ve mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz’’

‘Sendika hakkımız engellenemez’

İşçiler daha sonra belediye binası önüne grev çadırını kurarak  “Sendika Hakkımız Engellenemez-Beltaş İşçileri’’ , “DİSK Genel-İş Sendikası’’ yazılı pankartları astı.

Direnişteki işçiler iş fesih bildirimlerinin geri çekilerek toplu sözleşme haklarını kullanmak ve başka bir taşeron firmaya geçmeden BELTAŞ işçisi olarak çalışmaya devam etme taleplerini haykırmak için direnişe başladıklarını açıkladı.

 

 

 

Önceki İçerikSincan Hapishanesi’nde çocuk tutsaklara işkence raporu
Sonraki İçerikHalk Kurtuluş Ordusu gerillaları anlatıyor