Avrupa’da DHF’ye yönelik saldırılar protesto edildi

Demokratik Haklar Federasyonu(DHF)’ na yönelik gerçekleştirlen saldırı ve tutuklamalara ilişkin Avrupa’nın bir çok yerinde protesto eylemleri yapılarak mücadeleyi büyütme ve sahiplenme çağrısı yapıldı.

HABER MERKEZİ(30.05.2015)- DHF’ ye yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Avrupa’nın bir çok merkezinde eylemler yapılarak dayanışmayı yükseltme çağrıları yapıldı.

KÖLN

DHF’ ye yönelik yapılan saldırılar Köln’de gerçekleştiirlen kitlesel bir eylemle protesto edildi. ADHF’nin de bileşeni olduğu demokratik güçbirligi platformu’nun çağrısısıyla saat 18:00’de Köln Dom merkezi gar önünde bir araya gelen kitle ‘’Faşist Devlet baskılarına karşı DHF ile dayanışmada ol’’ pankartı açtı.yapılan eylemde  ADHF,Demokratik güçbirligi platformu,ADGH ve ATİK adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalar da ‘’gözaltı ve tutuklamalar karşısında DHF’nin mücadelesinin sahiplenilmesi çağrısı yapılırken, devletin düzmece iddialarla giriştiği gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla ilgili bilgilendirmeler yapılarak, daha yaşanılır bir dünya için halkın meşru ve demokratik mücadelesini yürüten kesimlerin mücadele kararlılığını yıldırmaya faşist devlet terörünün hiçbir biçiminin gücünün yetmeyeceği vurgusu yapıldı.Eylem mücadaleyi daha da yükseltme çağrısı ve sloganlarla sona erdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentin’de de DHF’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar yapılan bir eylemle protesto edildi. Saat 17:00 de Sternschanze Bahnhof önünde yapılan eylemde dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.Eylemde ADHK adına yapılan konuşmada’’ demokratik haklar mücadelesinin bundan önce nasıl baskılar, gözaltılar ve tutuklamalarla engellenemediyse, bundan sonra da haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle engellenemeyecektir. Bulunduğumuz her alanda mücadelemizin büyümesi, güçlenmesi ve kitlelerle buluşması için tarihimizden aldığımız güçle, taki bu köhne düzen yerle bir edilene kadar her türlü sindirme politikalarına karşı bundan önce nasıl mücadele ettiysek bundan sonra da bu mücadelenin devamcısı olacağız” ifadelerine yer verildi.Yapılan eyleme ATİF,AGİF ve Birleşik Haziran Hareketi’de katılarak destek verdi.Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.

ŞTUTTGART

DHF’ yönelik saldırılara ilişkin bir protesto eylemi de Ştuttgart’ta gerçekleştirildi.29 Mayıs günü saat 19:00 da Ştuttgart Schlospaltz da  yapılan eylemde almanca konuşmalar yapılarak, DHF ve Halkın Günlügü gazetesine yönelik gerçekleştiirlen devlet terörü teşhir edildi.Kitlesel katılımın olduğu protesto eylemine ADHK ve ADGH’nın dışında demokratik güçbirligi bileşenleride katılarak destek sundular.Sık sık sloganların atıldığı eylemde gözaltına alınan DHF üye ve taraftarlarının derhal serbest bırkaılması çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

BERLİN

Saldırıların protesto edildigi yerlerden biride Berlin’di.29 Mayıs Cuma günü saat 18:00’de yapılan eylemde ilk  olarak, 31 Mayıs 1971 tarihinde katledilen Sinan Cemgil ve yoldaşları ile bu hafta Rojava’da ölümsüzleşen Bedreddin Akdeniz şahsında devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Yapılan saygı duruşu sonrası DHF, YÇKM ve ADHK tarafından yapılan açıklamalar okundu. Sık sık ‘’yaşasın devrimci dayanışma, baskılar bizi yıldıramaz, faşizme karşı omuz omuza’’ sloganlarının atıldığı eylemde Gezi direnişine atfen müzik dinletisi de gerçekleştirildi.Yapılan eyleme ATİF,HDP ve Devrimci proletarya da katılarak destek verdi.Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik9 DHF’li tutuklandı
Sonraki İçerikHDP’nin ‘Büyük İnsanlık’ mitingine yüz binler katıldı (Foto-Haber)