Avrupa halkı AMB’ye karşı sokakları ateşe verdi

Finans metropolü Frankfurt, AMB’nin resmi açılışını yapması nedeniyle anti kapitalistler tarafindan işgal edildi

ALMANYA (19.03.2015) – Binlerce anti kapitalist- anti emperyalist Frankfurt‘da Avrupa Merkezi Bankasına (AMB) ve onun insani sömürmesine karşı sokaklardaydı.

Almanya Frankfurt‘da resmi olarak açılan Avrupa Merkezi Bankasının açılışını engellemek icin 20 bine aşkın  anti kapitalist- anti emperalistin birleştiği Blockupy AMB‘ nin Avrupa‘daki sömürü politikasını protesto etmek için sokaklara döküldü. Sabah 06.00 civarlarında Amanya‘nın ve Avrupa‘nın (İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan vs.) çeşistli ülkelerinden Frankfurt‘a gelen eylemciler, Frankfurt’un çeşitli noktalarında sokak albukaları kurmaya başlattılar. Kısa süre içinde albukaları dağıtmak isteyen polis, enternasyonal eylemcilerin sömürü düzenine karşı duyduğu öfkeyle karşı karşıya kaldılar.

Sabah saatlerinde başlıyan eylemler Frankfurt‘un çeşitli semtlerinde sokak catışmalarına dönüştü ve bu çatışmalar sırasında kitle,  insanlara ve  basın mensuplarına  azgınca  saldıran polise karşı militan duruş sergiledi. Yaklaşık 8 polis arabasının ateşe verilmesinin  yanısıra, şehir merkezindeki  karakollar, bankalar, mahkemeler ve kamu binalarına saldırılar düzenlendi. Kitlenin kararlı duruşu  karşısında duruma hakim olamayan polisler de eylemciler tarafından kovalanıp eylem alanından bir süre uzak tutulabildiler.

Bu catışmalardan sonra öğle saatlerine doğru, eylemcilerin kısa sürelik geri çekilmesi ile beraber, polis kısmen AMB‘nin etrafını kontrol altına geçirebildi. Saat 12.00‘ye doğru kitlenin yeniden toplanmasıyla  beraber ara ara sokak catışmları başlayıp barikatlar yeniden ateşe verilmeye başlandı. Havada  uçan polis helikopterlerinin görüş alanını engelemek icin araba latiskleri ceşitli noktalarda  ateşe verildi.

Buna karşı Almanya‘nın çeşitli eyaleterinden Frankfurt‘a getirilen yaklaşık 10 bin polis, 20 yil sonra ve yasal olarak yasak olan biber gazını kullanmaya başladı. Bu esnada çıkan çatışmalarda polisin şiddetini fotoraf ve video ile kayda alan basın mesupları polis saldırısına  maruz kaldılar.

Eylem daha sonra Saat 14:00’de doğru Römer´de planlanan merkezi mitingde, Die LINKE Milletvekili Sarah Wagenkench ve Syriza temsilcisi ve bir çok değişik ülkelerden konuşmacılar kapitalizmi teşhir eden konuşmalar yaptılar. Eylemler kapsamında,  3a devrimci platformu tarafından saat 15:00’te Heumarkt meydanında, DAİŞ’e karşı savaşmak üzere Rojava’ya giden ve 7 mart’ta Til Temir’de şehit düşen alman MLKP savaşçısı Ivana Hoffmann’ı anma etkinliği düzenlendi. Anmada, platform bileşeni gençlik kurumları, KGÖ, Rote Aktion, AKAB ve Almanya’daki mücadele arkadaşları, Ivana’yı bir kadın komünist olarak Rojava’da savaşmaya götüren sebeplere ve onun şahsında böyle bir mücadelenin günümüz açısından anlamı ve önemine dair konuşmalar gerçekleştirdiler. Daha sonra Saat 18.00‘e doğru başlayan merkezi yürüyüş ile Blockupy etkinlikleri sona erdi.

Gün boyu  süren  Blockupy  eyleminde 10 bin polis görev alırken, yaklışık 700 gözaltı yapıldı. Ayrıca 93 polis ve 300‘ü aşkın eylemci de yaralandı. 8 polis arabası, bir karakol, bir mahkeme ve bir çok banka eylemciler tarafından ateşe verildi.

Önceki İçerikMKP Newroz ateşiyle savaşı yükseltme çağrısı yaptı
Sonraki İçerikDEVRİMCİ SAVAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE HER ALANDA KADINLAR YÖNETİME, KADINLAR İKTİDARA!