Avrupa’da Kaypakkaya coşkusu

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya 40. ölümsüzlük yıl dönümünde Avrupa’da Sınıf Teorisi ve Partizan’ın ortak organize ettiği eylemliklerle anıldı.

HABER MERKEZİ (19.05.2013)- 18 Mayıs günü eş zamanlı olarak, Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya’nın birçok şehrinde bir araya gelen Kaypakkaya’nın yoldaşları ve dostları devrim ve komünizm mücadelesinde direniş ve ısrarın bayrağı olan Kaypakkaya’yı büyük bir coşkuyla andı.

Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa’da  birçok şehirde devrimci kurumların katılımıyla da yapılan anmalarda öne çıkan nokta Kaypakkaya şahsında her türden gericiliğe karşı meydan okuma ve komünizm bayrağına sahip çıkma vurgusunun öne çıkması egemenlerin korkularını daha da büyüyeceğine işaret oldu.

Almanya NRW Essen’ de Kitlesel Kaypakkaya Anması

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Almanyanın NRW bölgesinde de gerçekleştirilen kitlesel bir yürüyüşle anıldı.

MLPD nin geleneksel düzenlemiş olduğu gençlik festivalinin açılış yürüyüşüne Kaypakkaya anması damgasını vurdu.

Sınıf Teorisi ve Partizanın ortak düzenledikleri yürüyüşte Kaypakkaya sloganları hiç eksik olmadı. En önde Almanca “40.Ölümsüzlük yılında Kaypakkaya’yı savunmak onurdur“ yazılı ortak pankartın taşındığı yürüyüşte MKP ve TKP/ML   pankartları taşındı. Ayrıca yürüyüşte MKP ve TKP/ML kortejlerinin en önünde büyük boy Kaypakkaya pankartları taşındı.

Sloganların hiç susmadığı yürüyüşte sık sık  “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın Partimiz Maoist Komünist Partisi” , “Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganlarının yanı sıra  Almanca anti faşist sloganlarda sıklıkla atıldı.

18 Mayıs marşının kitle tarafından koro halinde söylendiği yürüyüşte, Sesli ajitasyonlarla Kaypakkaya’nın devrimci ve komünist niteliğine vurgu yapan konuşmalar gerçekleştirildi.

Yürüyüş yapılan mitingin ardından coşkulu bir şekilde sona erdi.

Almanya Hessen Darmstadt’ta Kaypakkaya anması

Hessen bölgesinde Sınıf  Teorisi ve Partizan’ın ortak organize ettiği yürüyüş ve miting Darmstad şehrinde gerçekleştirildi. Almanca ve Türkçe “İbrahim Kaypakkaya Güzergâhında Devrimin Kızıl Bayrağına Sahip Çıkalım!’’ yazılı Sınıf Teorisi –Partizan imzalı pankartın arkasında toplanıp yürüyüşe geçen  kitle  yürüyüşün ardından tekrardan miting  alanında toplandı.

Burada MKP, TKP/ML, MLKP ve Darmstad Halk evi adına  konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda İbrahim Kaypakkaya’nın  40. Ölüm yıl dönümüne vurgular yapılarak, onun komünist görüşlerinin Türkiye-Kuzey Kürdistan devrimindeki önemine değinildi.

“Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganların  atıldığı eyleme Darmstad şehrinde  bulunan bir çok devrimci demokrat kurum  destek sundu. Miting daha sonra kültür programı yapıldıktan sonra sona erdi. 

Hannover’de İbrahim Kaypakkaya anması

İbrahim Kaypakkayanın katledilişinin 40. yılı vesilesiyle Hannover’de Partizan ve Sınıf Teorisi taraftarları tarafından anma etkinliği düzenlendi. Açılış konuşması ve saygı duruşuyla başlayan etkinlikte,  TKP/ML ve MKP’nin çıkardığı ortak bildirinin okundu. Özellikle Almanca okunan ortak bildiri, çevreden geçen kitlenin ilgisini çekti. Pankartın yanına giden bazı insanlara İbrahim Kaypakkaya hakkında bilgiler verildi.

Etkinlikte “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Hoch die internationale Solidarität” sloganları atıldı. Partizan ve ADHK bayraklarının dalgalandığı mitingin sonuna doğru başka bir genç kadın arkadaşımız İbrahim’e Ağıt  parçasını seslendirdi. Yek-Kom taraftarlarının da desteklediği miting yoğun yağmura rağmen başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Stuttgart

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Almanya’nın Stuttgart kentinde kitlesel yürüyüşle anıldı.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 40.ölümsüzlük yılında Almanya’nın güney bölgesinin başkenti Stuttgart’ta da  gerçekleştirilen kitlesel bir yürüyüşle anıldı.

Sınıf Teorisi ve Partizan’ın ortak düzenledikleri yürüyüşte en önde büyük boy Kaypakkaya pankartı taşındı. Sloganların hiç susmadığı, mars ve türkülerin de söylendiği yürüyüşte, sesli ajitasyonlarla Kaypakkaya’nın devrimci ve komünist niteliğine vurgu yapan konuşmalar gerçekleştirildi .18 Mayıs marşının kitle tarafından koro halinde söylendiği yürüyüşte, kadınların attığı zılgıt dikkat çekici nitelikteydi.

Yürüyüşten sonra yapılan mitingde, ortak bildirinin okunmasının ardından Yazar Temel Demirer’in günün anlamına ilişkin konuşması  ile miting coşkulu bir şekilde sona erdirildi.

Hamburg

Hamburg’da yaklaşık 1 ay önce Sınıf Teorisi ve Partizan‘ın çağrısıyla oluşturulan 18 mayıs Kaypakkaya anma komitesinin,   Komünist Önder İbrahim  Kaypakkaya’nın 40. ölümsüzlük yıldönümünde Hamburg‘da  Feld strasse Tren İstasyonu’nda toplanan kitle yoğun yağmura rağmen kitlesel ve coşkulu bir anma yürüyüşü gerçekleştirdi. Sınıf Teorisi -Partizan ve Kaypakkaya fikirlerine değer veren kişilerden oluşan komite  “Kaypakkaya Güzergâhında Devrimin Kızıl Bayrağına Sahip Çıkalım!’’  Almanca ve Türkce pankartlarıyla, Kaypakkaya flamaları, kızıl bayraklar ve dövizleriyle  yürüyüşte yerlerini alırken, yürüyüşe katılan kitle bardaktan boşanırcasına aralıksız yağan yağmura rağmen sloganlarla Kaypakkaya’yı sahiplendi.

Yürüyüş boyunca , ‘‘Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Ağa patron devletini yıkacağız halk iktidarını kuracağız”, “İbo Haydar Zülfikar namludadır iktidar”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Yaşasın devrimci dayanışma”,  “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. Ara ara yapılan konuşmalardan sonra TKP/ML ve MKP’nin günün anlamına ilişkin yaptıkları açıklamalardan sonra yürüyüş bitiş noktasında kültürel ve sanatsal program aşırı yağmurdan dolayı iptal edilerek komitenin yaptığı  kapanış konuşmasıyla yürüyüş sonlandırıldı. Yürüyüşe Yeni Demokrasi Peru, Anti emperyalist Blok, Sosyalist Gençlik (SOL)  kurumları da destek sundular.

Berlin: “Şehid Namırın”

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 40.ölümsüzlük yıldönümünde Berlin’de de anıldı.Partizan’ın düzenlediği anma Kotbusser Tor’da yaklaşık 90 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Anmaya MKP taraftarlarının yanısıra Türkiye-Kuzey Kürdistanlı dost devrimci örgüt ve kişiler de destek verdi.

TKP/ML pankartı, ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarının taşındığı anmada, mitingi düzenleyen Partizancı yoldaşların yanı sıra MKP adına da bir bildiri okundu. Eylemde “ Devrim şehitleri ölümsüzdür”,  “Şehid namırın” sloganları atıldı.

Kaypakkaya Basel`de anıldı!

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Basel’de TKP/ML, MKP, TKİP, MLKP ve FEKAR tarafından gerçekleştirilen ortak yürüyüşle anıldı.

Claraplatz Meydanı’nda 18 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de toplanan kitleye yönelik Tertip Komitesi adına günün anlam ve önemini içeren Almanca ve Türkçe konuşma yapıldı.

Kaypakkaya’nın Türkiye ve Kuzey Kürdistan sınıfsal ve ulusal kurtuluş mücadelesindeki önemi ve faşit Kemalist Türk devletinin katliamcı yüzünün teşhirini içeren konuşma, kitlenin attığı “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Kahrolsun Faşist Türk devleti”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla desteklendi. Kitle saat 18.30’da eylemin yapılacağı Marktplatz Meydanı’na doğru “Devrim devrim!”, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Marktplatz Meydanı’na kadar yürüyen kitleye burada komite adına bir kez daha Kaypakkaya’nın devrim mücadelesi tarihindeki yeri, sergilediği direniş ve fedakarlık, yine ’71 Devrimci kopuşun temsilcilerinden Mahir Çayanları, Denizleri ve Kürt ulusal mücadelesinde şehit düşen dörtleri, Mazlumların feda ruhuna dikkat çeken bir konuşma yapıldı. Günün anlam ve önemini içeren kısa bir vurgunun ardından devrim ve komünizm şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Sonrasında eylemin organizasyonunda yer alan örgütlerin konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan TKP/ML temsilcisi sözlerine, “İbrahim Kaypakkaya’nın aramızdan fiziken ayrılışının 40. yılında onun ardılı olmanın gurur ve onuru ile anıyoruz” diyerek başladı.

Kaypakkaya olmak demenin cesaretli, feda ruhlu bir savaşçı olarak MLM bilimiyle donanmak, onu yaşam  ve mücadelede rehber kılmak, parti, devrim ve halk uğruna bütün benliğiyle kavgaya atılmak anlamına geldiğini aktaran temsilci, konuşmasının devamında, “Kaypakkaya, Kemalizm ideolojisiyle köklü kopuşun ve bilimsel devrimci sıçramanın adıdır. Bizler onu yaşatmanın biricik yolunun davasına sahip çıkmak olduğunun bilinciyle, sosyalizm ve nihayetinde komünizm uğruna, demokratik halk devrimi hedefiyle, halk savaşı güzergahında yürümeyi sürdürüyoruz” vurgusu yaparak bitirdi.

İkinci sözü TKİP temsilcisi aldı. Kaypakkaya’nın tarihimizdeki en önemli devrimci önderlerden biri olduğuna dikkat çeken konuşmacı, “Sadece ser verip sır vermediği için değil, o dönem için gerçekten de son derece anlamlı olan belli düşünsel açılımlar ve sorgulamalar yapmayı, ideolojik-politik tahliller ortaya koymayı başardığı için önemli bir yeri vardır” dedi. `71 Devrimci Hareketi’nin simge isimleri İbrahim Kaypakkaya, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve yoldaşları her yıl ölüm yıldönümlerinde anılmakta ve devrimci harekete kattıkları değerlere vurgu yapılamakta olduğunu belirten konuşmacı, “Devrim mücadelesinin yüz akı olan bu devrimcileri anmak devrim ve sosyalizm davasını her alanda geliştirmek, ihtilalcı yeraltı örgüt fikrine daha sıkı sarılmak, onların sert bir kopuş sağladıkları reformizme, parlamentarizme ve yasalcılığa karşı daha etkili mücadele etmek demektir” diyerek sonlandırdı.

Daha sonra sözü alan MLKP temcilcisi, “Buradaki kitle Kaypakkaya’nın ne demek olduğunu iyi bilmektedir. Bugün devrimci hareket ayakta kalmayı düşünüyorsa İbrahim’den öğreneceği çok şey var. Nedir o şey? O şey sisteme kafa tutmaktır” dedi.

Kaypakkaya Paris’te anıldı

Paris’te Sınıf Teorisi ve Partizan tarafından “71 radikal devrimci çıkışının mihenk taşlarından komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı ölümsüzlüğünün 40.yılında saygıyla anıyoruz ” şiarıyla Kaypakkaya anıldı. Anma etkinliğine Atılım, Alınteri, Devrimci Proletarya, Kızıl Bayrak ve ODAK kurumsal kimlikleriyle destek verip, İbrahim Kaypakkaya anma etkinliğine, devrimci dayanışma temelinde katılım gösterdiler.

Dersim Araştırma Ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma etkinliği, İbrahim Kaypakkaya şahsında başta Türkiye Kuzey Kürdistan olmak üzere, tüm dünyada devrim ve komünizm davasında ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Ardından, 40. yıl olması nedeniyle, bu yıl ki anmaların MKP ve TKP/ML açısından ortak etkinlikler temelinde ele alınmasının önemine ve iki örgütün ortak yaptıkları açıklamalara ilişkin kısa bilgi verildi.

Daha sonra MKP adına söz alan arkadaş, “Kaypakkaya yoldaşın 40 yıl önce savunduğu devrim fikirlerin, bugünde sistem açısından tehlike oluşturmaya devam ettiğini” söyleyerek, konuyla ilgili olarak MKP tarafından hazırlanan bildirinin sunumunu gerçekleştirdi. “Biz Kazanacağız, halk kazanacak, Halk savası kazanacak!” şiarıyla biten MKP bildirisinin ardından, TKP/ML adına söz alan temsilcinin verdiği bilgi ve TKP/ML tarafından konuyla ilgili yazılan bildirinin sunumuna geçti.

Anma etkinliğine devrimci kurumlar adına yapılan açıklamalar ve devrimci dayanışmayı öne çıkartan katkılarla devam edildi. Kızıl Bayrak adına yapılan açıklamada,  “İbrahim Kaypakkaya ve diğer devrimci önderlerin 71 devrimci çıkışının ortak mirası olarak görülüp, birlikte sahiplenilmesi gerektiğine” vurgu yapılarak, mücadeleye bugünde bağlı kalmanın önemine değinildi.  Etkinlik yapılan sunumların ardından tüm bu sürecin sonunda 25 Mayıs’ta Lewerkusen’de yapılacak final gecesine katılım çağrısıyla bitirildi.

Komünist önder Kaypakkaya Londra’da anıldı

Katledilişinin 40. yılında Komünist Önder Kaypakkaya yapılan bir yürüyüşle anıldı. Kuzey Londra’nın Manor House bölgesinde akşam saatlerinde başlayan yürüyüşte Halkın Günlüğü ve Partizan tarafından hazırlanan “Kaypakkaya komünizmi kazanmanın stratejik adıdır” ve Kaypakkaya resminin yıldız içinde basılı olduğu “Mayıs Şafağında Ölümsüzleşenlere Selam Olsun” yazılı pankartlar taşındı.  Kaypakkaya resimlerinin yer aldığı yürüyüşte “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Kaypakkaya onurumuzdur”, “İşgalci devlet Kürdistan’dan defol” , “Kürt ulusuna özgürlük Halk Savaşıyla gelecek”, “ Gerillalar ölmez yaşasın Halk Savaşı”, “Biz biz biz, işçinin-köylünün yiğit sesiyiz, namluya sürülmüş halk mermisiyiz”, “Deniz, Mahir, Mazlum yaşıyor” sloganları atıldı.  

Devrimci demokratik kurumların destek verdiği yürüyüş Woogreen bölgesinde coşku içinde yapılan saygı duruşu ve konuşmalarla sona erdirildi.

Kaypakkaya Viyana’da Anıldı

Avusturya’nın Viyana şehrinde Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılında anma etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik Kaypakkaya şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşuyla başladı. Red Hack ve Revolutionare Aufbau adına marşlar okundu. Ardından Grup Umudun Rengi’nin okuduğu marşlardan sonra,  Partizan ve Sınıf Teorisi adına konuşmalar yapıldı. Son olarak Ozan Kamber türküleriyle etkinlik sonlandırıldı.

İnnsburck’ta Kaypakkaya coşkusu

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya İnnsbruck’da bir yürüyüşle anıldı.18 Mayıs akşam saat 18:30’da Sınıf Teorisi ve Partizan tarafından ortak yapılan yürüyüşte öncelikle Hatay Reyhanlı ilçesinde yaşanan katliamı protesto etmek için bir miting düzenlendi.

Mitinge DİDF, Kürt Halkevi, Halk Cephesi, Sınıf Teorisi, Partizan ve Alevi Dernekleri katıldı. ADHK’nın Reyhan‘lı katliamına ilişkin çıkardığı bildiriler dağıtıldı ve ADHK, Halk Cephesi, Partizan adına konuşmalar yapıldı.

Daha sonra Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40.yılı vesilesiyle yürüyüş gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı yürüyüş şehrin işlek yerlerinden geçerken kitlenin  “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Faşist devlet hesap verecek”, “Yaşasın Partimiz TKP/ML”, “Yaşasın partimiz MKP‘‘ sloganları büyük ilgi topladı. Yürüyüşün ardından Sınıf Teorisi ve Partizan adına konuşmaların ardından kültürel programla anma sona erdi.  

 

 

 

Önceki İçerikFaşist kuşatma altında Kaypakkaya anması (Foto-Video Haber)
Sonraki İçerikMaoist tutsaklardan firar girişimi