Avrupa’da 1 Mayıs devrimci coşkuyla kutlandı

Başta Köln, Frankfurt, Duisburg, Viyana, Strassbourg, Zürih olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinde 1 Mayıs aralarında Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu(ADHK)’nun da bulunduğu devrimci demokratik kurumlar tarafından coşkuyla kutlandı

AVRUPA (02. 05. 2013)- Dünya işçi sınıfı ve ezilen halkların enternasyonal birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Avrupa’da kitlesel ve devrimci bir coşkuyla alanlarda kutlandı. Avrupa’nın onlarca yerinde alanlara çıkan yerli ve göçmen işçi, emekçiler, emperyalist saldırganlığa, kapitalist sömürüye, ırkçılığa ve her türden gericiliğe karşı mücadele bayrağını yükselttiler.

Avrupa’daki 1 Mayıs kutlamalarına devrimci ve militan ruh taşıyanlar ise esasta Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci ve ilerici güçler ile antifaşist ve otonomcu gruplar oldu. Avrupa burjuvazisinin etkisindeki sarı sendikalar ve reformist-liberal güçlerin 1 Mayıs’ı tarihsel devrimci özünden uzaklaştırarak içini boşaltmalarına ve silikleştirmelerine karşı,1 Mayıs’ın tarihsel devrimci özünü alanlara taşıma ve birleşik devrimci politik bir etki yaratmak perspektifi ile bir araya gelen ve içinde ADHK ve bileşenlerinin de yer aldığı Türkiye-Kuzey Kürdistanlı ve yerli devrimci-ilerici güçler devrimci platformlar ve bloklar oluşturarak 1 Mayıslara katıldılar.

 ADHK ve bileşenleri ise örgütlü oldukları Avrupa’nın onlarca yerinde ”Irkçılığa, ayrımcılığa ve emperyalist saldırganlığa karşı, yeni bir dünyanın mümkün olduğunu haykıralım’şiarıyla ve kendi pankart ve flamalarıyla 1 Mayıslara kitlesel ve devrimci bir coşkuyla katıldılar.

ALMANYA

Duisburg

ADHF, ATİF, YEK-KOM, AGİF ve MLPD’nin yer aldığı Devrimci 1 Mayıs Bloğu bu yıl Duisburg’da 1 Mayıs’ı iki etkinlikle kutladı. Sabahın erken saatlerinde Duisburg – Hamborn’da toplanan kitle, yürüyüş öncesi, sloganlar eşliğinde blok içinde yer alan kurumlar günün anlam ve önemi üzerine konuşmalar yaptılar. Ardından yürüyüşe geçildi. DGB’nin organize ettiği miting alanına kadar, sloganlar, konuşmalar ve marşlar eşliğinde yüründü.  Bu yıl Türkiye, Kuzey Kürdistanlı kurumların katılımı önceki yıllara göre daha kitleseldi. Yürüyüş canlı ve coşkuyla sonuçlandı. Yürüyüş ve miting alanında ADHK’nın 1 Mayıs bildirisi ve 25 Mayıs Kaypakkaya yoldaşı anma gecesinin çağrıları dağıtıldı.

İkinci etkinlik ise, her yıl geleneksel olarak Pollman semtinde yapılan 1 Mayıs şenliği idi. Devrimci 1 Mayıs bloğu içinde yer alan kurumlar ikinci etkilikte kitlesel katılımla, folklor ekibi ve yerel sanatçı ve müzik gruplarının katılımıyla olumlu bir şekilde sonuçlandırdılar.

Köln

İşçi sınıfı ve ezilen halkların enternasyonal birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Almanya’nın birçok yerinde olduğu gibi Köln’de de coşkuyla kutlandı.  Alman sendikalarının düzenledikleri 1 Mayıs yürüyüşüne çeşitli devrimci ve ilerici Alman parti ve gruplarının yanısıra, Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci ve ilerici güçler de kitlesel olarak katılım sağladılar. Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci güçlerden ADHF, ATİF, AGİF, Yaşanacak Dünya, Kaldıraç, Mala-Kurda ve Rote Aktion devrimci 1 Mayıs bloğu olarak 1 Mayıs’a katıldılar. En önde Almanca “ES LEBE DER REVOLUTİONÄRE 1. MAİ” – “YAŞASIN DEVRİMCİ 1 MAYIS” pankartının taşındığı blokta sırası ile diğer devrimci kurumlar kendi pankart ve flamaları ile yerlerini aldılar. Devrimci marşların ve sloganların hiç eksik olmadığı devrimci 1 Mayıs kortejinde ayrıca Taksim’deki devlet terörü teşhir edilerek, kitlelerin direnişi selamlandı.

Blok adına okunan ortak metinde ise sarı sendikaların ve reformist güçlerin 1 Mayıs’ın içini boşaltmalarına karşı, 1 Mayıs’ın tarihsel devrimci özünü alanlara taşıma perspektifi ile Devrimci 1 Mayıs Bloğu’nun oluşturulduğuna vurgu yapıldı. Yeni Demokrasi güçleri de ADHK pankartı arkasında ve ADHK, ADKH ve ADGH flamaları ile devrimci 1 Mayıs bloğu kortejinde yürüyüşe kitlesel olarak katıldı. Ayrıca TKİP ve Halk Cephesi de 1 Mayıs yürüyüşüne kendi pankart ve flamaları ile katıldılar. 1 Mayıs yürüyüşü başladığı gibi coşkulu bir atmosferde sona erdi.

Frankfurt

İşçi sınıfının uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs  bu yıl  ırkçı faşist parti NPD’nin Frankfurt’ta yürüyüş yapmak için izin almasından dolayı içinde ADHK, ADGH ve ADKH’nin de bulunduğu onlarca devrimci demokratik örgüt ve partilerden oluşan Frankfurt Antifaşist Birliği faşistleri Frankfurt’ta sokmamak için aylarca önceden hazırlıklara başladı.1 Mayıs sabahı Nazilerin muhtemel giriş yapacağı  üç nokta oluşturulan antifaşist birliklerce tutuldu. Saatlerce giriş noktalarını bloke eden binlerce antifaşist faşistleri Frankfurt’a girişini engelledi. Polisin dönem dönem provokasyonlar yaptığı blokaj eylemlerinde polis antifaşist eylemcilere saldırarak yaklaşık yüz kişiyi gözaltına aldı. Faşist Nazi gruplarının Frankfurt’ta giremeyip geri gittikleri haberi alındıktan sonra ADHK’nın da içinde olduğu Enternasyonal Eylem Birliği’ni ve diğer antifaşist bloklar gözaltına alınanların serbest bırakılması için eylemini sürdürdü. Antifaşist Birlik ’’ arkadaşlarımız serbest bırakılmadan alandan ayrılmayacağız’’açıklamasını kitleyle paylaştıktan sonra alanda beklenildi. Saatler sonra tamamı bırakılan antifaşistler alana ulaştıktan sonra tekrar yürüyüşe geçildi. Frankfurt Güney Garından yürüyüşe geçen binlerce kişi hep birlikte “Frankfurt’ta faşizme geçit yok” sloganını haykırarak şehir merkezinde yürüyüş sonlandırdı.

 FRANSA

Strassbourg

Fransız sendikalarından CGT’nin başını çektiği yürüyüş kortejine, Fransız komünistleri, Anti-Faşistler, Troçkistlerin yanısıra; Türkiye ve Kuzey Kürdistan’lı örgütlenmelerden ATİK, ADHK, Strassburg Mezopotamya Kültür Merkezi, Demokratik Kadın Hareketi Strassburg Komitesi, Strassburg ve Hagenau Alevi Kültür Merkezi, Kehl Ren Alevi Kültür Merkezi ve DIDF katıldı.

ADHK ve ATİK ortak bir pankart arkasında ve ortak sloganlarla yürüyüşte yer aldı. Fransızca, Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı yürüyüşte sık sık „Yaşasın Marx, Engels, Stalin, Mao”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bıji Yek Gulan”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya“ ve Fransızca „Yaşasın enternasyonal dayanışma“, “Kahrolsun faşist Türk rejimi“ gibi sloganlar atıldı.

Fransızlar yürüyüşe geçen yıla göre daha az katılım sağlarken, Türkiye-Kuzey Kürdistanlı devrimci, demokrat örgütlenmelerin taraftarları daha güçlü bir katılım sağladı. Özellikle gençlerin bu yıl yoğun olarak yürüyüşe katılmaları sevindiriciydi. Coşkulu geçen yürüyüşün sonunda miting alanında ADHK’nın da 1 Mayıs bildirisi okundu.

AVUSTURYA

 Linz

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs ADHF’nin de içinde yer aldığı Devrimci 1 Mayıs Komitesi öncülüğünde gerçekleşti. Yürüyüş başlamadan günün önemine ilişkin konuşmalar yapıldı, ortak açıklama okundu, koro şeklinde hep birlikte marşlar söylendi, halaylar çekildi ve ardında yürüyüşe geçildi. Yürüyüşte Almanca, Türkçe ve Kürtçe marşlar söylendi, sloganlar atıldı. Yürüyüş Taksim’de direnenlere selam yollayarak, halaylarla sonlandırıldı.

İnnsbruck
Dünya işçi sınıfı ve emekçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs,  Avusturya’nın İnnsbruck kentinde tüm demokratik kitle kuruluşlarının ve Alevi derneklerinin ortak katılımıyla coşkulu bir biçimde kutlandı.  Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu geçen yıl olduğu gibi,  bu yıl da  “Kaypakkaya‘yı Anmak Onurdur”   ve günün önemine ilişkin pankart ve flamalarla kortejdeki yerini aldı. Yürüyüşte ADHK ‘nın Türkçe -Almanca bildirileri yaygın bir şekilde dağıtıldı. Yaklaşık 1500 –  2000 kişinin katıldığı 1 Mayıs yürüyüşü olaysız sonuçlandı.

 

Viyana

ADHF’nin de arasında bulunduğu 1 Mayıs komitesinin çağrısı üzerine, saat 10.00`da toplanan kitle saat 11.30`da yürüyüşe geçti. Türkiye-Kuzey Kürdistan, Afganistan ve İranlı  Maoistlerin oluşturduğu  ADHF,  kortej sıralamasında ki  yerini aldı.  Almanca, Türkçe, Kürtçe  sloganların yanı sıra, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Düzene isyan halka önder Partizan” sloganları atılarak  alan girildi. ADHF temsilcisi,  katılan tüm kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında, genel sürece değindi ve herkesi mayıs sıcaklığıyla selamlayarak  konuşmasını sonlandırdı. 1 Mayıs alanında sahne alan  Pınar Aydınlar devrimci marşlarla kitleyi coşturdu.

 İSVİÇRE

Zürih

Her yıl olduğu gibi bu yıl da,  İsviçre devletinin ve polisinin bütün yasaklama ve provokatif tutumlarına karşı,   1 Mayıs Zürih kentinde bir araya gelen binlerce kişi tarafından coşku ve kararlılıkla kutlandı. Sabah saatlerinde bir araya gelen sendika, çeşitli siyasi parti ve göçmen devrimci, demokratik, yurtsever  kurumlar kortejler oluşturularak şehrin en işlek caddelerinden sloganlarla miting alanına doğru yürüdüler. İsviçre’de İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu(İDHF) da kitlesel bir şekilde yürüyüşte yerini aldı.

Bu yıl oluşturulan devrimci blok bileşenleri (İDHF, FEYKAR, İTİF, İGİF) ortak pankart arkasında yerini alarak yürüyüşe renk kattılar. IDHF pankartı arkasında ADKH, ADGH pankartlarıyla yerini alarak güzel bir görünüm sergilediler. Yürüyüş boyunca kurulan ortak platformda 1 Mayıs’ın önemi, kriz ve emperyalist saldırganlık üzerine Almanca-Türkçe bildiriler okundu. ADHK’nın çıkarttığı 1 Mayıs bildirisi ve 25 Mayıs Kaypakkaya anması çağrılarının yaygın bir şekilde dağıtıldı. Yürüyüş boyunca IDHF kitlesi “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla miting alanına kadar coşkuyla yürüdüler. Miting alanında yapılan konuşmalarla kutlamalar sonlandırıldı.

Basel

1 Mayıs Basel’de sendikaların ve kitle örgütlerinin yanı sıra “Devrimci 1 Mayıs Platformu” tarafından ortak kutlandı. “Devrimci 1 Mayıs Platformu” İsviçreli devrimci örgütlerin yanısıra   TKİP, İDHF (İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu), MLKP ve Kürdistanlı bileşenlerden oluşuyordu. Saat 9.30’da alanda toplanmaya başlayan kitle 10.30`da mitingin yapılacağı Marktplatz alanına doğru  yürüyüşe geçti.

 “Emperyalist saldırganlığa, ırkçılığa ve savaşa karşı sömürüsüz ve savaşsız bir dünya için” şiarlı ortak pankartla yürüyen Devrimci 1 Mayıs Platformu ve bunun ardında bileşenler kendi pankartlarıyla kortej oluşturdular. Kürtçe, Türkçe ve Almanca “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartla yürüyüşe katılan İDHF ADHK flamaları ve çıkarmış olduğu afişleri ve Kaypakkaya posterlerini taşıdılar. Bu yıl merkezi olarak Zürih`te yürüyen İTİF`in Zürih`e gitmeyen taraftarları da İDHF ile birlikte Partizan flamalarıyla yürüdü. Türkiyeli ve Kuzey Kürdistanlı gruplardan Sosyalist Yeniden Kuruluş, TKEP/Leninist, DİDF, Devrimci Proletarya, KOMKAR da yürüyüşe pankartlarıyla katıldı. 

 Yürüyüş boyunca Devrimci 1 Mayıs Platformu ortak kortejinde “Krizin ve savaşın arkasında sermaye var, sermayeye karşı mücadelemiz enternasyonaldir”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Her yerde faşizme karşı omuz omuza”,  “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın Marksizm, Leninizm”, “Devrim, Devrim, Devrim” vb. sloganlar atıldı.

Ücret artışı ve daha iyi emeklilik koşullarını öne çıkaran sendikaların katılımının düşük ve ruh halleri cansız ve silikti. Yaklaşık 2000 kişinin katıldığı 1 Mayıs yürüyüşü eylem alanı olan Marktplatz’da yapılan konuşmalarla sonlandırıldı.

 

 

 

Önceki İçerik1 Mayıs polis terörüne sahne oldu-YENiLENDİ(foto haber)
Sonraki İçerik1 Mayıs ülke genelinde alanlarda karşılandı