Anadolu Üniversitesi’nde provokasyon ve polis saldırısı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde önce AGD’liler provokasyon yaratmaya çalıştı ardından polis üniversite öğrencilerine saldırdı!

ESKİŞEHİR (30.04.2015) – Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde polis öğrencilere saldırdı.

Eskişehir’de son dönemde hem üniversitelerde hem şehrin birçok noktasında devrimci demokrat yurtsever kurumların 1 Mayıs çalışmalarına ve HDP’nin genel seçim çalışmalarına yönelik provokasyonlar sürüyor. Osmangazi Üniversitesi’nde stant açan öğrenciler, bıçak gösterilerek tehdit edilmiş, yine şehir merkezinde genel seçim çalışması için açılan HDP standına polis saldırmıştı. Bu provokasyonlardan biri de Anadolu Üniversitesinde yaşandı.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde saat 13.00’te AGD (Anadolu Gençlik Derneği) stant açtı. Açılan standa devrimci-demokrat-yurtsever öğrenciler tepki göstererek üniversitelerin bilim yuvaları olduğunu, üniversitelerde gerici, faşist yapılanmalara izin vermeyeceklerini ve standı kapatmalarını söylediler. AGD’liler açtıkları standı tehditler yağdırarak Anadolu Üniversitesi Yunus Emre yerleşkesinde bulunan Açıköğretim Fakültesi binası önüne aldılar.

Olay yerine gelen çevik kuvvet ve TOMA açılan AGD standı önüne barikat kurarak devrimci-demokrat-yurtsever öğrencilere “10 dakika içerisinde yolu boşaltın, yoksa müdahale edeceğiz, artık hiçbir şey eskisi gibi değil taş atmanın cezası dört yıl vs.” gibi tehditler savurarak iç güvenlik yasasından aldıkları gücü açıkça gösterdiler. Daha sonra polis, dağılmayan kitleye biber gazlı müdahalede bulundu. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’ne giren çevik kuvvet ve TOMA biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesine devam ederek devrimci-demokrat-yurtsever öğrencilere üniversite içerisinde de saldırdı.

İletişim Bilimleri Fakültesi’ne giren çevik kuvvet amiri öğrencileri gösterip “bunları gözaltına alın” diyerek emirler yağdırıp keyfi gözaltı yapmak istedi fakat İletişim Bilimleri Fakültesi’ndeki bazı akademisyenler buna karşı çıkarak polisleri fakülte dışına çıkardılar. Fakülte dışına çıkan çevik kuvvet üniversiteyi terk etti.

‘Baskılar, tutuklamalar, gözaltılar demokratik haklar mücadelemizi engelleyemez’

Saat 16.00’da Demokratik Haklar Federasyonu taraftarı açılan DHF standına gelirken emniyet müdürlüğü önünde, suç duyurusunda bulunmak için bekleyen AGD’ liler tarafından taciz edildi daha sonrasında pastaneye giren DHF taraftarı polisler tarafından pastane içerisinde gözaltına alınarak polis karakoluna götürüldü. İfadesini savcılıkta vermek istediğini söyleyince 3 saat sonra serbest bırakıldı.

Eskişehir Demokratik Federasyonu ise yaptığı açıklama, “Faşist baskılar bizi haklı mücadelemizden yıldıramayacak daha fazla örgütlenerek mücadelemizi daha ileri mevzilere taşıyacağız.” ifadelerine yer verdi.

 

Önceki İçerikOvacık’ta organik tarım
Sonraki İçerikDHF’den 1 Mayıs’a çağrı