Amed Belediyesine baskın, Eşbaşkanlar gözaltında!

Amed Belediye eş başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı dün akşam gözaltına alındılar. Aynı dakikalarda Amed belediyesi de polis tarafından basılarak ablukaya alındı

HABER MERKEZİ (26.10.2016)-  Devletin Kürt ulusuna yönelik topyekün kirli savaş ve saldırganlığı artarak devam ediyor. Kürt ulusunun bütün örgütlü dinamiklerini ve kazanımlarını hedef alan Erdoğan/AKP iktidarının sistemleşerek hedef aldığı ve bastırmaya çalıştığı dinamiklerden biri de halkın iradesi ile seçilmiş yerel yönetimlerdir. Son birkaç ay içinde Kuzey Kürdistan’da yerel yönetimlere yapılan baskınlarda birçok eş genel başkan gözaltı ve tutuklama saldırılarına maruz kalırken onlarca belediyeye ise kayyum atanmış durumdadır.

Bu saldırıların sonuncusu ise dün Amed büyükşehir belediyesine yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında Amed Büyükşehir Belediye eş başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı dün akşam gözaltına alındılar. Kışanak Havaalanında, Anlı ise ikamet ettiği adresinde polis tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan her iki eş genel başkanın evlerinde de polis tarafından aramalar yapılıyor.
 eş başkanların gözaltına alınmasına paralele olarak aynı dakikalarda Polis Amed belediyesinde baskın yaptı. Yüzlerce polis ve özel harekâtçı eşliğinde belediyeyi ablukaya alan devlet güçleri zırhlı araçlar etrafı adeta kuşatmaya aldılar. Binaya girmek isteyen belediye çalışanları ise polis tarafından engellendi .Bu esnalarda çalışanlar ile polis arasında gerginlik ve arbede yaşandı.

Baskını haber alan HDP Amed milletvekili Feleknas Uca ve Amed baro başkanı Ahmet Özmen’de belediye önüne gelerek baskını protesto ettiler. Burada kitleye açıklamada bulunan Milletvekilleri ve baro başkanı aramanın hiçbir hukuki dayanağının olmadığı ve yapılan gözaltılar ve baskının tamamen siyasal bir saldırı ve karar olduğu belirtildi.

Bir süre sonra kalabalık bir kitle ile belediye önüne gelen DBP eş genel başkanı Sebahat Tuncel ve HDP Amed milletvekili Sibel Yiğitalp burada bir açıklama yaparak yapılan gözaltı ve baskınların darbe ve halkın iradesine bir saldırı olduğunu vurgulayarak tüm halkı direnişe davet ettiler.

KCK’ den direnişe çağrı!

Yapılan baskın ve gözaltlılara ilişkin bir açıklama yapan KCK Kürdistan başta olmak üzere tüm halkaları saldırılara karşı direnişe çağırdı. KCK tarafından yapılan açıklamada ‘’

“Kürdistan’daki belediye eş başkanları sadece ve sadece Kürt oldukları, Kürt halkının özgür ve demokratik yaşam özlemini savundukları ve AKP’nin soykırımcı sömürgeci politikalarını kabul etmedikleri için tutuklanmışlardır” denilen açıklamada “Bu saldırılar, herhangi bir Kürt siyasi düşüncesine ve hareketine değil, Kürtlerin tümüne yapılmaktadır. Bu saldırıları, Kürt halkının varlığına, özgür ve demokratik yaşamına saldırı olarak görmeyenler ya kafasını kuma gömenlerdir, ya işbirlikçilik yapanlardır, ya da ihanet içinde olanlardır. Nitekim bazıları bu saldırıları Kürtlere değil de PKK ve HDP’ye yönelik saldırılar olarak gösterip, meşrulaştırıp normalleştirmeye çalışmaktadırlar. Bunlar ya Apo ve PKK düşmanlığıyla beynini ve yüreğini karartanlardır ya da Kürt tarihindeki hainliğin zirvesini yaşayanlardır.

Bu arada bir açıklama yapan Diyarbakır Valiliği kentte yapılacak her türlü eylem ve gösteriye yasak getirildiğini belirtti.

 

 

 

Önceki İçerikHPG Gerillaları sonsuzluğa uğurlandı!
Sonraki İçerikDHF: Kürt halkının iradesi teslim alınamaz!