AKP kadını ‘namusla’ ‘kurtaracak’ (!)

Sözde kadına yönelik şiddeti engellemek amacıyla mecliste kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda konuşan AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma kadına yönelik şiddeti engellemek için ‘panik butonu’ yerine “mahallenin namusu diye bir şey geliştirilebileceğini” iddia etti

HABER MERKEZİ (29.01.2015)- Ülkemizde kadına yönelik şiddet tam hızla ilerler, günde sayısız kadın şiddete, tacize, tecavüze, katliama, ayrımcılığa maruz bırakılırken sözüm ona kadına yönelik şiddeti engellemek maksadıyla kurulan komisyonlar da şiddeti bizzat devlet eliyle daha fazla meşrulaştırmak ve teşvik etmekten öteye gitmiyor.

“Şimdiye kadar nasıl düşünemedik” (!)

Mecliste sözde kadına yönelik şiddeti engellemek maksadıyla kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerini Araştırma Komisyonu’nda konuşan AKP İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ‘dahiyane’ önerisiyle ülkemizde kadına yönelik şiddeti engelleme noktasında çığır açacak bir konuşma yaptı. Ülkemizde sayısız kadının katledilmesinin altında yatan başat kavramlardan olan ‘namus’ kavramına sarılan Uçma ‘panik butonu’ yerine ‘namus’un kadını korumaya yeteceğini öne sürdü. Akla ziyan açıklamalarda bulunan Uçma’nın iddiasına göre ülkemiz bu yolla ‘ezber bozacak ve dünyaya örnek olacak’ (!).

“Hep birlikte anılmaya değer bir iş yapalım. Bir rönesans yapalım. Ezber bozalım ve Türkiye modeli dünyaya örnek olsun. Şu kadın-erkek ayrımından kurtulmamız lazım. Fiziki gücünüz yetse siz erkekleri daha çok döversiniz mesela.” diyen Uçma acil durumda müdahaleyi kolaylaştırmak iddasıyla geliştirilmiş olan  panik butonu yerine “mahalle”nin ‘namusu koruması’nı önerdi.

Uçma şöyle konuştu: “Polis geldiğinde beyefendi geçici hiddete kapılmış olduğunda, hanımefendi de bunu değerlendirdiğinde; örneğin sabah kahvaltısını yaparken ya işte ‘Yüzüme baktın, psikolojimi bozdun’ diye karakolu aradığında 6 ay uzaklaştırma alıyorsa, burada başka bir gerginliğe sebebiyet veriyoruz demektir. Butonları biz örnek aile ve insanlardan oluşturabiliriz. Mahallenin namusu diye bir şey geliştirebiliriz, o mahallede birisine yönelik bir şey yapılıyorsa herkes ona sahip çıkar ve hakikaten de yapanı neredeyse ifna eder.”

 

 

 

 

Önceki İçerikYDSB üyelerinden metal işçisine destek
Sonraki İçerikSınırı geçmek isteyen kadın askerler tarafından katledildi