AKP iktidarı doğayı talanda sınır tanımıyor

AKP iktidarı doğayı ve insan yaşamını talan eden projelerinden birine daha imza atarak 3. Havalimanı çevresine ‘dünyanın en büyük limankenti’ni kuracağını açıkladı. Bu kentin kurulmasıyla birlikte doğa talan edilirken yeni rant projelerinin önü de açılmış olacak

HABER MERKEZİ (17.06.2014)- İstanbul’un Kuzey Ormanları’nda ağaç katliamı gerçekleştiren AKP iktidarı, bu kez de yeni bir projeye imza atarak doğayı talan projelerine hızından hiçbir şey kaybetmeden devam ettiğini gösterdi. Başbakan Erdoğan tarafından temeli atılarak kamuoyuna “dev proje” söylemleriyle servis edilen projeye göre, 3. Havalimanı’nın çevresine ‘dünyanın en büyük liman kenti’ kurulacak. 

AKP doğayı tahrip eden projeler konusunda uzmanlaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından genişletildiği belirtilen 3. Havalimanı projesine göre, sistemde yeni havalimanıyla bağlantılı olacak şekilde konteynır, tren ve tır gibi büyük yük taşıyan Ro-Ro gemileri için dev liman inşa edilecek. Projeyle tren ve denizyollarının yeni havalimanına bağlanması ve Asya’dan Avrupa’ya kargo hizmetinin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinin planlandığı kaydedildi.  

AKP iktidarı rant projelerinin önünü açtı

Havalimanının denize yakın olması nedeniyle denizden havaya ya da havadan denize taşımacılığın da yapılabileceği belirtilen projede, hem İstanbul Boğazı’ndaki yoğunluğun azalacağı hem de kargo taşımacılığının hızlanacağı iddia ediliyor. Ancak bütün bu söylemlere karşın AKP iktidarının yeni talan projesinin önünü açtığı gerçekliğini görmek gerekiyor.

Rant projelerine imza atarak sınır tanımadığı yolsuzluklarına bir yenisini daha eklemesi muhtemel AKP iktidarının projesine göre, liman açıldıktan sonra 8 milyon turistin geleceği ve yıllık 3 milyar TL tutarında gelir elde edileceği iddia ediliyor.

 

Önceki İçerik‘Suyumuza köyümüze doğamıza sahip çıkıyoruz’
Sonraki İçerik17 kızıl karanfil İstanbul’da Cebeci Mezarlığı’nda anıldı