Ahmet Atakan polis tarafından katledildi

Hatay’da Tuzluçayır, ODTÜ ve Okmeydanı’nda devam eden direnişin selamlandığı eyleme saldıran polis, yakın mesafeden hedef gözeterek attığı gaz bombasıyla Halkevleri üyesi Ahmet Atakan’ı yaraladı. Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Atakan, tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ (10.09.2013)- Hatay’da her pazartesi günü yapılan Abdullah Cömert ve direniş şehitleri için yapılan anma eyleminde bu kez, Tuzluçayır, ODTÜ ve Okmeydanı’nda süren direniş selamlandı.

Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelen Hatay halkı Armutlu’ya yürürken, BP önüne gelindiğinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylemin ardından polis kitleye saldırdı. Gece geç saatlere kadar süren çatışmalarda polis TOMA’larla kurulan barikatları aşarak akreplerle ara sokaklara saldırdı. Saldırı sırasında Halkevleri üyesi Fırat Nişli omzundan yaralanırken, bir direnişçi de nefes darlığı geçirdi. Bir başka direnişçi ise bayılarak hastaneye kaldırıldı.

Yakın mesafeden hedef gözetilerek katledildi

Polis saldırısı sırasında 5 metre mesafeden hedef alınarak başına gaz bombası atılan Halkevleri üyesi Ahmet Atakan, Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Atakan, bütün müdahalelere karşın hastanede hayatını kaybetti.  

Aralarında Abdullah Cömert’in abisinin de bulunduğu Hatay halkı hastane önünde nöbet tutmak isterken polis halka saldırarak 2 kişiyi yaraladı. Saldırının ardından Armutlu’ya dönen halk, Atakan’ın vurulduğu yerde nöbet tutmaya başladı. Atakan anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Atakan’ın katledildiği yerde mumlar yakılarak beklenmeye başlandı. Nöbet sabah saatlerine kadar devam ederken, polis saldırıları da sürdü. Atakan’ın cenazesi sabahın erken saatlerinde Adana’ya gönderildi.

 

 

Önceki İçerikOkmeydanı’nda Berkin Elvan eylemine polis saldırısı (Foto Haber)
Sonraki İçerikAhmet Atakan için ülke genelinde eylemler