ADHK’dan Madımak Katliamı açıklaması

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK)  “2 Temmuz katliamını unutmayacak, unutturmayacağız“ başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (30.06.2014)- “2 Temmuz’da Sivas’ta,Türkiye-Kuzey Kürdistan tarihinde, eşine az rastlanır, insanlık dışı bir katliam gerçekleştirildi. Katliamın yeni bir yıl dönümünde bilinsin ki, acımız kadar, öfkemiz de tüm tazeliğini, canlılığını koruyor.

Bu alçakça gerçekleştirilen katliamın 21. Yıl dönümünde yine öfkeliyiz!

Öfkeliyiz, çünkü, Faşist Türk devletinin şeriatçı katil sürüleri, tam bir kontr – gerilla eylemiyle, 33 güzel insanı yakarak katletti ve zanlıları ceza almadan halen ortalıkta geziyor. Zaman aşımı da çabası!

Öfkeliyiz çünkü, Sivas katliamının üzerinden 21 yıl geçmesine karşın, ne ezilen inançlarıyla Aleviler, ne de ödedikleri bedellerin, hiçbir somut elle tutulur yasal karşılığı, kazanımı, dün olduğu gibi bugün de yok.

Bırakalım bunları, AKP’li politik İslam pratiği yıllarında, bu katliamı gerçekleştiren şeriatçı – faşistlerin avukatları utanmadan, bol bol timsah göz yaşı dökerek, bakan ve milletvekili olarak boy gösterdi. Adeta alay edercesine resmi devlet dini Sünniliği eliyle; Suriye’de, Irak’ta IŞİD gibi “dindaşlarıyla, Alevilerin vergilerini yardıma, desteğe tahvil edip, kelle kesen yeni “Cihat”lara destek üssü oldu, oluyor.

Katliamın gerçekleştirildiği Madımak otelini, katliam müzesine dönüştürmekten dahi kaçınan, bu iki yüzlü şarlatanlar, oteli kapatarak adeta “unutun gitsin” demeye getiriyor.

Sivas’ta Alevi, aydın, sanatçı, muhalif, solcu, Kürt kimliğiyle yanan canlar bugün de, Gezi sürecinde kurşunlanarak, tekmelenerek katledilip Roboski’de parçalanarak, SOMA’da ocaklarda diri diri mezara konuluyorsa, nasıl unuturuz. Bunu istemek küstahlıktır!

Hayır, unutmayacak, unutturmayacağız!

Katliamın 21. yılında, tekbir sesleri arasında, alçakça, kalleşçe katledilen canların anılarını, faşizme ve her türden gericiliğe karşı mücadelemizde güce dönüştürerek, öfkemizi biliyoruz, bilemeye devam edeceğiz.

Ezilenlerin kanıyla yazılan dünya tarihi, binlerce kez kanıtlamıştır ki; Zalimin zulmü varsa, isyanda, direnişte, teslim olmayan, can feda kahramanlık da vardır. Ve boşuna tarihin ileri akışına karşı katliam bentleri örüyor, Tek’çiliği dayatıyor resmi faşist yeni-eski devlet güçleri.

Biz kurulduğu günden bu yana, her türlü faşist katliama, baskıya ve zulme karşı mücadele bayrağıyla, direniş cephesinde onurlu bir yer tutan ADHK olarak;

2 Temmuz 1993′de, yüreği aydınlık bir geleceğin coşkusuyla çarpan 33 güzel insanın katledilmesinin 21. Yıl dönümünde, bir kez daha haykırıyoruz! Pir Sultanlardan Bedreddinlere, Suphilerden Mahirlere, Denizlerden İbrahimlere devam eden devrimci mücadelenin siperlerinde, 2 Temmuz’da ölümsüzleşenlerimiz için, zafere kadar nöbet tutmaya devam edeceğiz!

2 Temmuz katliamının hesabı sorulacak!

Unutmayacak, unutturmayacağız!

Kahrolsun faşizm ve her türden gericilik!“

Önceki İçerikBinler 12. LGBTİ yürüyüşünde buluştu
Sonraki İçerikAKP’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan!