ADHK: Uğur Kurt’un katillerini lanetliyoruz

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Okmeydanı’nda polis tarafından katledilen Uğur Kurt ile ilgili bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (23-05-2014)- “22 Mayıs günü İstanbul’un Okmeydanı semtinde devletin faşist kolluk güҫleri, Alevilerin bir araya geldiği, Cem ve cenaze törenlerini düzenlediği Okmeydanı Cemevi’ne saldırıda bulundu ve Uğur Kurt adında bir genci kurşunlayarak alçakca katletti. Acımız büyük, öfkemiz kabına sığmıyor.

Polisin şiddet kullanmasına, insanlara kurşunlama ve gaz bombaları, kimyasal su ve TOMA’larla saldırmasının en büyük teşvikҫisi, faşist Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Emekҫilere, işçilere, öğrencilere hakaret etmekte, küfür etmekte ve ulaşabildiği protestocuları darp etmektedir. Bütün eleştirilere şiddet iҫerikli sözlerle yanıt vermektedir. Zaten baskı, zulüm ve şiddetle egemenliğini sürdüren kapitalist sömürücü sınıfların devleti de, icraatҫısı durumunda olan AKP ve O’nun başı Erdoğan’ın şiddette sınır tanımamasının ana teşvikҫisidir.

Faşist ideolojiyle eğitilen devletin kolluk güҫlerinin; kendisi gibi düşünmeyen ve inanmayanlara hoşgörüyle yaklaşması mümkün değil. Bu devlet, onun hükümeti ve ‘güvenlik güҫleri’nden demokratik davranmasını, hoşgörülü olmasını, ‘ötekilerin’ hak ve özgürlüklerine saygı göstermesini beklemek safdillik olur. Bu devletin, farklı ulus ve azınlıklara, inanҫ gruplarına hoşgörüyle yaklaşmayacağının en yeni örneği: İşte dün Okmeydanı Cemevi’ne yapılan saldırıdır.

Okmeydanı’nda Cemevine kurşun yağdıran, Uğur Kurt’u vuran ve gaz bombası atan katiller, bu anlayışın tetikҫileridir. Dolayısıyla Uğur Kurt’un katili, Cemevine saldırının faili faşist Türk devletidir. Ṣimdiye kadar devletin ‘güvenlik güҫleri’ tarafından katledilenlerin failleri nasıl aklandı ve korundu ise bu katliamın faillerinin de korunacağını tahmin etmek yanlış olmayacaktır. Bu ve benzeri saldırılarda katillerin ortaya çıkarılmasında halkın örgütlü güçlerinin inisiyatif almalarının gerekliliğine inanıyoruz.

24 Mayıs Cumartesi günü Almanya’nın Köln şehrine gelme cüreti gösteren faşist Erdoğan’a karşı, onur, erdem ve vicdan sahibi tüm halkı, bu katile karşı pretostoya çağırıyor ve ona 24 Mayıs’ı dar edeceğimizi ilan ediyoruz!

Uğur Kurt’un katillerini lanetliyoruz!

Kahrolsun faşist diktatörlük ve onun icraatcısı AKP hükümeti!

Yaşasın tüm ulus azınlıklar ve inanç gruplarının tam hak eşitliği!’

 

Önceki İçerikDHF: Uğur Kurt’un katili devlettir
Sonraki İçerikOkmeydanı halkının faşizme karşı direnişi sürüyor (Yenilendi)