ADHK’dan IŞİD ve İsrail saldırıları açıklaması

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK)’nun “IŞİD ve İsrail saldırısı, Kobane ve Filistin direnişi” başlığını taşıyan açıklamasını okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (12.07.2014)- “Emperyalistlerin ve egemen sömürücü bölge devletlerinin hiç rahat bırakmadığı Ortadoğu toprakları, yine kaynıyor. Bölge yaşanmaz hale getirilmek isteniyor. Bölgenin en eski yerleşik kadim halkları yerlerinden-yurtlarından kovulmak isteniyor. Emperyalistler ve onların bölgedeki uşak egemen devletleri, bölgedeki doğal zenginliklerin egemeni olma ve halkları sorunsuz bir şekilde ezme ve sömürme koşullarına kavuşmak için her türlü zulüm ve katliamı gerçekleştirmektedir. Daha önce kendi askeri güçlerini kullanarak bunu yaparken; şimdi, her türlü askeri ve lojistik destek verdikleri ve eğittikleri terör örgütleri aracılığıyla bunları gerçekleştirmektedir.

İşte El-Nusra, El-Kaide ve IŞİD terör örgütleri, Suriye, Irak ve Batı Kürdistan’da binlerce insanın katledilmesinin silahşörlüğünü yapıyor. Batı Kürdistan yani Rojava‘da gelişen Kürt ulusal devrimini boğmak amacıyla yürütülen kanlı savaş, bu gerici-faşist çeteler aracılığıyla yürütülmektedir. Rojava’nın Kobanē Kantonuna yönelik saldırılarda, onlarca insan bu çeteler aracılığıyla katledilmektedir. Bu çeteleri finanse eden, eğiten, barındıran, ülkeden ülkeye geçişini sağlayan, yaralılarını tedavi eden güçler, Türk devleti, Suudi Arabistan, Katar ve babaları Amerikan emperyalizmi ve Avrupalı emperyalist devletlerdir.

Öteden beri, başta ABD olmak üzere, emperyalistlerin bölgedeki karakolu görevini gören İsrail devleti, ‘Ateşkes’ sürdüğü sürece Filistin’e saldırmak için hep pusuda bekledi ve zemin aradı. Bundan kısa bir süre önce, henüz kimler tarafından yapıldığı açıklanamayan 3 Yahudi gencin kaçırılıp öldürülmesini bahane ederek Filistin’e saldırı düzenledi. Günlerdir sığınacak yerleri bile olmayan Filistin yoksullarının başına tonlarca bombalar yağdırmakta ve onlarca insanın katline, yüzlercesinin yaralanmasına sebep olmaktadır.

Bu saldırıların birbirine paralel gelişmesi bir raslantı mıdır? Direniş halinde olan Kürt halkı ile Filistin halkına yönelik bu saldırılar, bu halkları teslim almak amaçlıdır. Rojava’da süren ulusal devrim sürecinin, Filistin direnişini yeniden canlandırma ve iki halkın direnişini birleştirme olasılığı mıdır acaba Israil’i harekete geҫiren? Emperyalistler ve onların uşakları, kendilerinden bağımsız herhangi bir oluşumun gelişip güçlenmesini engellemeye çalışacaklardır. Kürt ve Filistin uluslarının özgürlüğe kavuşma mücadelesi engellenemeyecektir. Başta Kürt ve Filistin halkları olmak üzere; bölge halklarının birlikte, dayanışma içinde yürütecekleri devrim mücadelesi, emperyalistleri ve onların uşaklarını bu topraklardan söküp atacaktır.

Kobanē ve Filistin’de gerçekleştirilen katliamların tüm sorumlularını lanetliyor, halkların haklı ve onurlu direnişini selamlıyoruz!

Kobanē ve Filistin’e karşı yürütülen saldırılara sessiz kalınmamalı; bu saldırılar ve arkasındaki güçler, her alanda protesto ve teşhir edilmelidir!

Halklar arasında dayanışmanın geliştirilmesi için bütün devrimci-demokratik güçler seferber olmalıdır! Emperyalistlerin ve uşaklarının oluşturduğu gerici ve faşist ittifaka karşı, halkların devrimci ittifakı oluşturulmalıdır!

Kahrolsun İsrail Siyonizmi ve IŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti) terör örgütü ve onların destekçileri!

Yaşasın Kürt ve Filistin halklarının özgürlük mücadelesi!”

 

Önceki İçerikDevrimci kamuoyuna zorunlu açıklama!
Sonraki İçerikİsrail’in Gazze’de yaptığı katliamın bilançosu 165