6. Trans Onur Haftası başladı

6. Trans Onur Haftası, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin İHD’de yaptığı basın açıklaması ile başladı

HABER MERKEZİ (16.06.2015) – 6. Trans Onur Haftası İnsan Haklar Derneği’nde yapılan basın açıklaması ile başladı. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklama da, ‘Bize bir yasa lazım’ çağrısıyla mücadele haftası başlattıklarını açıklandı.

Bir hafta boyunca devam edecek etkinlik programında İç Güvenlik Paketi’nin LGBTİ’lere etkisinden, trans mültecilerin barınma sorunlarına birçok konu tartışılacak. 19 Haziran saat 19.00’da İsmail Beşikçi Vakfı’nda İç Güvenlik Paketi paneli düzenlenecek. 
Haftanın finali ise her yıl binlerce kişinin yürüdüğü Trans Onur Yürüyüşü ile yapılacak.

Basın metninin tamamı ise şu şekilde;

“Basına ve kamuoyuna,

Geçtiğimiz yıllarda trans* bireylere yönelik nefret suçlarında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “haksız tahrik” indirimi zanlılar yakalansalar dahi yeterli cezalandırmanın gerçekleşmesine engel olmaktadır. Bu durum, çoğunlukla yetersiz ve zanlıların yararına olan bir uygulama olarak yorumlanmaktadır.

Cinayet ve yaralamaları cezalandırmamak, suça davettir.

Nefret saldırılarında ve cinayetlerinde eksik ve yanlı yürütülen soruşturmalar trans*ların herkes için geçerli olan haklardan mahrum bırakıldığını göstermektedir. Devlet, trans toplumunun temel yaşam haklarını garanti altına almalıdır.

Türkiye’de  Trans*ların  kamusal yaşam içindeki durumu toplum ve devlet tarafından belirlenmektedir. Toplumsal önyargı ve trans* ların, özellikle de trans* kadınların, haklarına ulaşamamaları birbiriyle kesişen iki durumdur. Nefret cinayetlerindeki bu artış da devlet politikalarının ve toplumdaki değerler sisteminin bir ürünüdür. Bu suçlar, sadece bireyi değil, bireyin parçası olduğu bütün grubu hedef alır. Soruşturma ve cezalandırmanın yetersizliği Trans* bireylerin en temel insan haklarına dahi ulaşamadıklarını göstermektedir. Devlet en temel insan hakkını, yaşama hakkını sağlmalıdır.

Yeni anayasa yapım sürecinde, eşitliği düzenleyen 10. maddeye ‘cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği’ ibarelerinin eklenmemesi, ağır tahrik indirimlerinin kaldırılmaması devletin, dolayısıyla AKP hükümetinin trans katliamlarına açık çağrısı olarak karşımızda durmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, her yıl farklı bir temayla gerçekleştirdiğimiz trans* onur haftasını bu yıl ‘ Bize Bir Yasa Lazım!’  teması etrafında dillendirmek  trans toplumu açısından önemli bir yerde durmaktadır. Tüm transfobi karşıtı birey ve örgütleri ‘susmak, suça ortak olmaktır’ bilinciyle mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.

Bu haftayı örgütlerken bize desteklerini esirgemeyen,

Asam, Kaos Gl, Pembe Hayat, Mersin 7 Renk, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Sivil Düşün’e,

Ve transfobi karşıtı her türlü faaliyetimiz için yerellerde desteğini hiç bir şekilde esirgemeyen Demokratik Kadın Hareketi, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi ve Demokratik Haklar Federasyonu’na teşekkür ederiz.

Polis ve toplum şiddetine karşı ‘bize bir yasa lazım’ !

Nefrete inat, yaşasın hayat!

Travestiyiz, buradayız, alışın gitmiyoruz!”

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik15–16 Haziran İşçi Direnişi Hala Yol Gösteriyor
Sonraki İçerikYaşamdır, Umuttur, Yarındır 17’ler