24 MKP/HKO gerillasının mahkemesi görüldü

Malatya E Tipi Hapishanesi’nde tutulan 24 MKP/HKO gerillasının yargılanmasına Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dört gün boyunca devam edilirken, Maoist tutsakların tünel eylemini sahiplenerek mücadele vurgusunu ön plana çıkaran konuşmalar yapmaları dikkat çekti

HABER MERKEZİ (23.05.2013)- Dersim’de yakalanarak tutuklanan 24 MKP/HKO gerillası dört gün boyunca gruplar halinde mahkemeye çıkarıldı. Duruşmalarda savunma yapmayan tutsaklar ek süre talebinde bulunarak davanın toplu şekilde görülmesini istedi. Mahkemede yaşanan gerginliğin ardından hakim, savunma yapılmayacaksa ek konuşmalara izin vermeyeceğini söyledi.

Bu sözler üzerine Maoist tutsakların şu ifadeleri kullandıkları öğrenildi:“Komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrim ve komünizm şehitlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. 41 yıllık Maoist partimizin rolünü oynayamamanın eksikliğini ilk günden beridir her saniye yaşamaktayız. Buradan partimizden ve halkımızdan bir kez daha özür diliyoruz ve and olsun ki yeniden ve yeniden Halk Savaşı’nın en kızgın mevzilerinde yer alacağımızın sabırsızlığını yaşamaktayız. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki biz kazanacağız, halk kazanacak, Halk Savaşı kazanacak…”

Sonraki günlerde devam eden duruşmalarda da Malatya Hapishanesi’nde ortaya çıkarılan tünel eylemi de sahiplenilerek duyurusu mahkeme tarafından kayıt altına alındı. Bu açıklamalar nedeniyle mahkemede aralıklarla gerginlikler yaşanırken, tutsakların konuşmaları engellenmeye çalışıldı. Bütün bunlara karşın Maoist tutsaklar 18 Mayıs’ı ve tünel eylemini sahiplenerek ısrarla açıklamalarını sürdürdü. Mahkeme ek süre talebiyle 17-18-19 Haziran tarihine ertelendi.

Bugün dört Maoist tutsak mahkemeye çıkarıldı. Hapishaneden mahkeme salonuna kelepçeleri sıkı ve kolları koparacak şekilde bağlanmış olarak getirilen Maoist tutsaklar, salona “İnsanlık onuru İşkenceyi yenecek” sloganlarıyla girdi.  Devrimci tutsaklar mahkemede subay hakkında suç duyurusunda bulunarak, mahkeme heyetinden bu işkenceyi uygulayan subayın isminin tutanaklara geçirilmesini istediler.       

Tünel eylemini adli ve devrimci tutsaklar sahiplendi

Geçtiğimiz Cuma günü saat 15.00’de Malatya Hapishanesi’nde rutin aramalar dışında, tutsakların kaldığı C-2 ve C-3 koğuşlarında jandarma tarafından geniş kapsamlı aramalar yapıldı. Tutsaklara işkence yapılarak koğuşlarından zorla çıkarılmaya çalışıldı. Adli tutsaklarla diğer özgürlük tutsaklarının desteğiyle bu saldırıların önüne geçildi. Maoist tutsaklar hücrelere konulurken hapishane yönetiminin tünel eyleminden kaynaklı büyük bir şok ve tedirginlik yaşadığı öğrenildi.

Daha sonra başka koğuşlara gönderilen Maoist tutsakları, hapishanede tutulan devrimci tutsaklarla adli tutsakların sahiplendiği ve tutsakları coşkuyla karşıladığı bilgisi alındı. Ayrıca 18 Mayıs nedeniyle yapılan eylemin adli tutsaklar üzerinde olumlu etkiler bıraktığı ve adli tutsakların Maoist tutsaklardan kitap istedikleri bilgisi alındı.   

Tutsak aileleri de bu eylem girişiminin sahiplendiklerini belirterek her zaman çocuklarının yanında olduklarını ve onların kavgasını sahiplendiklerini açıkladı.

 

 

Önceki İçerikMKP/HKO’dan ses bombalı eylem
Sonraki İçerik‘Taksim yasağını tanımıyoruz’