19 Aralık anmasına polis saldırısı

Ankara’da Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bulunduğu kitle dün akşam 19-22 Aralık’ta hapishanelerde katledilen 28 komünist-devrimci tutsağı anmak için Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne meşaleli yürüyüş yapmak isterken polis kitleye saldırdı

İSTANBUL (21.12.2014)- Dün akşam saat 18.00’de Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen devrimci-demokrat ve yurtseverler 19-22 Aralık’ta hapishanelerde katledilen 28 komünist-devrimciyi anmak için Sakarya Caddesi’ne meşaleli yürüyüş yapmak istedi. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen kitle, Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçtiği sırada kitlenin önü İnkılap Sokak’ta çevik kuvvet polisi tarafından barikatlarla kesildi. Kitlenin Sakarya Caddesi’ne yürümesine izin vermeyen polis, biber gazı ve plastik mermilerle kitleye saldırdı. 

Demokratik haklarımız engellenmek isteniyor

Polis saldırısı sonucu Yüksel Caddesi’ne çekilen kitle, yeniden Sakarya Caddesi’ne yürümek istedi. Polis kitleye ikinci kez saldırdı. Saldırı sonucu biber gazından etkilenenler oldu. Polisin saldırısını protesto eden kitle en demokratik haklarının dahi engellendiğini söyleyerek Yüksel Caddesi’nin başında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında F tipi hapishanelerinin devletin gerçek yüzü olduğu belirtilerek katliamların devletin geleneksel ve asla terk etmeyeceği bir pratik haline geldiğine değinildi. Katliamın bir tasfiye hareketi olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Süreci başlatanın ‘hapishanedeki devrimciler bir an önce yok olmalıdır’ sözüyle dönemin adalet bakanıdır.  

19-22 Aralık Katliamını ve tüm katliamları unutmadıklarını unutmayacaklarını hesabını er ya da geç soracağız..”  

 

Önceki İçerikŞengal özgürleştirildi
Sonraki İçerikUnutmak ihanettir