15 Şubat komplosu ülke genelinde protesto edildi

PKK Önderi Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp uluslararası bir komplo sonucu ülkeye getirilmesinin yıl dönümünde, ülke genelinde sokaklara çıkan binlerce kişi polisle çatıştı

HABER MERKEZİ (16.02.2014)- PKK Önderi Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplu sonucu yakalanıp ülkeye getirilmesinin yıl dönümünde sokaklara çıkan binlerce kişi protesto eylemleri düzenledi.

İSTANBUL: Okmeydanı’nda yürüyüş yapan kitleye polis gaz bombasıyla saldırdı. Polisin saldırısı üzerine ara sokaklara çekilen kitle, polisle çatışmaya devam etti. Çatışmalar sırasında polisin 5 metreden hedef gözeterek attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan bir kişi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Polis saldırılarında çok sayıda kişinin gözaltına alındı.

Gazi Mahallesi Heykel Parkı’nda bir araya gelen kitle, Gazi Karakolu’na doğru yürüyüşe geçti. Polis, karakola yürüyen kitleye gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Kitle polise havai fişeklerle karşılık vererek direndi. Çatışmaların gece geç saatlere kadar sürdü.

Sarıgazi’de 15 Şubat komplosu protesto edildi

BDP Sancaktepe İlçe Örgütü, “Öcalan’a özgürlük” şiarıyla bir yürüyüş düzenledi. Derya Market önünde bir araya gelen kitle, “Komplodan- Rojava’ya Rojava’dan Zafere” pankartı arkasında toplanarak Demokrasi Caddesi’nin sonuna kadar yürüdü.

Yürüyüşün sonunda BDP adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Artık komplo anlaşılmıştır, Önder Apo gerçekliği anlaşılmıştır. Komplo ve Önder Apo gerçekliği bilince çıkarılırsa 15 Şubat’a karşı mücadele aynı zamanda soykırımı sonlandıracak özgürlüğü ve demokrasiyi kazanma mücadelesi olacak ve kesin başarıya ulaşacaktır. Eğer komplonun bilince çıkarılması gibi bu yeni komplo süreci bilince çıkarılırsa, yenilgiye uğratılması daha kolay olacak ve sonuçta Kürt sorunun demokratik çözümü sağlanarak her türlü komploya en doğru karşılık verilmiş olacaktır.”

ŞIRNAK: Silopi İlçesinde BDP İlçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Sanat Sokağı’na yürüdü. Aralarında BDP’li yöneticilerinde olduğu çok sayıda kişiye, polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Kitle polis saldırısına Molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi. İlçe geneline yayılan çatışmalar uzun süre devam etti.

Protesto eylemlerine polis saldırdı

BATMAN: 15 Şubat komplosunun protesto edildiği eylemin ardından polis kitleye saldırdı. Saldırının ardından başlayan çatışmalarda çok sayıda kişi gözaltına alındı ve yaralandı.

ADANA: Seyhan, Ceyhan ve Yüreğir ilçelerinde 15 Şubat komplosu protesto edildi. Eyleme katılan kitleye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polis saldırısına kitle havai fişeklerle karşılık verdi. Polisle kitle arasındaki çatışmalar saatlerce sürdü.

CİZRE: 15 Şubat’ı protesto etmek isteyen yüzlerce kişiye polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polis saldırısına kitle, Molotofkokteylleriyle karşılık verdi. Gün içerisinde ve akşam saatlerinde devam eden çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

Bu illerin yanı sıra İzmir, Amed, Aydın, Siirt, Bitlis ve Van başta olmak çok sayıda il ve ilçede 15 Şubat komplosunun protesto edildiği eylemler düzenlendi. 

Önceki İçerikAbdullah Kalay’ın tahliyesine Adli Tıp’tan engel!
Sonraki İçerikHozat ve Ovacık Halk Dayanışmaları umudu büyütüyor