1. Şengal Êzîdî Kadın Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı

Êzîdî kadınlar Şengal Dağlarında “Êzîdî kadınların örgütlülüğü tüm fermanlara cevap olacak” şiarıyla konferans düzenlendi.

HABER MERKEZİ (02.08.2015) Şengal Dağlarında gerçekleştirilen1. Şengal Ezidi Kadın Konferansı’nın açılış konuşmasını Cizîrê Kantonu Eşbaşkanı Hediye Yusuf yaptı. Yusuf konuşmasında, “Êzidî kadınlar 73 ferman yaşadı. Buna karşılık bugün Êzîdî kadınlar burada bir araya gelip örgütlülüğünü kuruyorsa, bu kadının gücünü gösterir. Bu kadar acı ve saldırılara rağmen Êzîdî kültürü korunmuşsa, bu Êzîdî kadınların direnişi sayesindedir.” diyerek konuşmasına “DAİŞ’i Kürtlerin üzerine salarak, yıldırmaya çalıştılar, ama hesapları yanlış çıktı. Binlerce insanımız öldürüldü. Kadınlar kaçırıldı, tecavüze uğradı. Ama bunun karşında özgürlük hareketi ve direniş ruhu daha da yükseldi. DAİŞ çeteleri Êzîdî kadınların direnişi karşısında yenilmiştir.”sözleri ile devam etti.

“Özgür yaşamı örgütlü bir şekilde birlikte mücadele ederek kurabiliriz”

Yapılan konuşmalarda “73. fermanın Êzîdî toplumuna özellikle biz Êzîdî kadınlarına öğrettiği en önemli ders; hiçbir güçten medet ummadan, kendi kendine yetmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek için yaşamın tüm alanlarında kendimizi örgütleyebilecek bir sisteme kavuşmaktır” vurguları yapılarak; “Bu temelde kendi öz örgütlenmemizin önemli adımı olan bu konferansımızda 27 kişilik bir meclis seçilmiştir. Meclis kendi içinde bir koordinasyona ulaşarak halkımızın, kadınların ihtiyacı olan bazı komitelere giderek çalışmalarını yürütecektir” denildi.

Konferansta alınan kararlar şöyle:

* Şengal’den göç etmek zorunda bırakılan insanlarımızın kendi toprakların da kurtarılmış alanlara dönmeleri, insanlarımızın yönünü Şengal’e çevirme, topraklarına geri dönmeyi sağlamak için Êzîdî kadınların öncülük yapmaları.

* Êzîdî kadınların ‘yaralarını sarma’ adına kendi toplumundan, topraklarından koparıp Avrupa’lara götürme yönlendirme politikalarına karşı durup, mücadele içinde olacağız.

* Bu politikalar iyi niyetlide görünse DAİŞ çetelerinin yapamadığını beyaz katliam olarak sürdüren yaklaşımlardır. Avrupa devletlerine, uluslar arası insani kurumlara çağrımız şudur: Biz Êzîdî kadınlara, maddi-manevi destek sunmak istiyorsanız bu desteklerinizi bizi kültürümüzden, köklerimizden koparıp Avrupa’ya götürerek yapamazsınız. Destek ve yardımlarınız ancak kendi zeminimizde, topraklarımızda yapılırsa karşılığını bulur.

* Konferansımız YPJ-Ş’i Şengal kadın savunma gücünü kendi savunma gücü olarak görmekte ve YPJ-Ş’in büyütülmesinde kendini sorumlu görmektedir.

* Tüm kadınların öz savunma bilinci temelinde askeri, siyasi tüm boyutlarda eğitimini esas alır.
* Êzîdî lerin kendi içinde suni çelişkilerin ve karşıtlıkların karşısında tavır sahibi olup, Êzîdîlerin kendi birliği ve barışını sağlamak için kadınların öncülük yapıp rollerini oynamalar,

* DAİŞ başta olmak üzere erkek egemen sistemin her türlü şiddetine karşı durmak mücadele gücüne ulaşmak.

* Konferansımız analar başta olmak üzere ailelerinin çocuklarını, özellikle kız çocuklarının direniş ve mücadele saflarına katılmalarını engelleyen yaklaşımları eleştirerek eğitim ve ikna başta olmak üzere gençliği geriye çeken; edilgen ve kaderci kılan yaklaşımlarla mücadele içinde olacaktır.

* Ayrıca konferansımız ruhani meclisimize de çağrı da bulunarak; gençlerimizi ve kadınlarımızı kültüründen, inanç ve değerinden uzaklaştıran, koparan politikalara karşı durup; gençleri, kadınları inanç ve değerlerini sahiplenmeye, korumak için mücadele saflarına çağırmasını bekliyor, temenni ediyoruz.

Önceki İçerikAğrı’da feda eylemi; 2 asker öldü 24 asker yaralandı
Sonraki İçerikİSİG Meclisi; Temmuz ayı raporunu açıkladı