Üniversiteliler İstanbul’da YÖK’e karşı alanlarda

YÖK kuruluşunun 32. yılında İstanbul’da Demokratik Gençlik Hareketi’nin de destek verdiği Üniversite Forumları’nın çağrısıyla yapılan kitlesel bir mitingle protesto edildi

İSTANBUL (07.11.2013)- YÖK, kuruluşunun 32. yılında İstanbul’da kitlesel bir mitingle protesto edildi. Eğitim Dayanışması, Üniversite Emekçileri ve Demokratik Gençlik Hareketi’nin de destek verdiği Üniversite Forumları’nın çağrısıyla düzenlenen mitinge Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DÖDEF) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) de katıldı.

“Zimane azad, jiyane azad”

Birçok üniversitenin birleşerek yaptığı miting Aksaray ve Laleli’den yürüyüş ile başladı. Aksaray Meydan’dan başlayan yürüyüşte, “Özgür Dil, Demokratik Üniversite- Zimane azad zaningehen demokratik” pankartı açılarak , “YÖK’e raye zaningehe rizgarke”, “Rojava’dan Gezi’ye gençlik direnişte”, “Be ziman jiyan nabe” sloganları atıldı. Yöresel kıyafetler ve “Zimane azad, jiyane azad” yazılı tişörtler giyen öğrenciler, erbanelerle Gezi Direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğraflarıyla Beyazıt Meydanı’na yürüdü.

Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen Üniversite Emekçileri ve Eğitim Dayanışması “Şirketleşmeye, baskılara ve kadrolaşmaya hayır- Demokratik, Özgür, Parasız Üniversite” ve “Karanlığa Teslim Olmayacağız” yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti.

Üniversite forumları ise “Ali İsmail kokmaz yaşıyor üniversite AKP’ye direniyor” ve üzerinde Gezi Direniş’inde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Elbet bir bildiği var bu çocukların kolay değil öyle genç ölmek” yazılı pankartı açarak Beyazıt Meydanına yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık, “Eşit, parasız, bilimsel anadilde eğitim”, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “ Yök kalkacak, polis gidicek, üniversiteler bizimle özgürleşecek” sloganları atıldı.

Beyazıt Meydanı’na gelen öğrenciler Gezi Direniş’inde yaşamını kaybedenler adına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdiler. Ardından Eğitim Dayanışması adına konuşmasını yapan Mustafa Turgut, dayanışmaya katılım çağrısını vurgulayarak; “Herkes için demokratik, bilimsel, laik, parasız, anadilde, ulaşılabilir ve nitelikli eğitim hakkı için herkesi, tüm demokratik kurum ve kuruluşları, demokrasi ve özgürlüklerden yana siyasi parti, dernek ve oluşumu mücadelemizi ortaklaştırmaya, gücümüzü birleştirmeye, sesimizi çoğaltmaya çağırıyoruz.” diye sözlerini noktaladı.

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam

Üniversite Emekçileri adına konuşma yapan Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İsmet Akça: “YÖK eliyle, önemli bir muhalefet odağı olarak görülen üniversiteler devletin, sermayenin ve siyasal iktidarın denetimi altına alınmış, üniversiteler ile geniş halk kesiminin arasındaki bağ koparılmaya çalışılmıştır.” Akça, “Gezi isyanının bize açtığı yoldan ilerleyebilmek, önünde bulunduğumuz İÜ’de, İTÜ’de ODTÜ’de ortaya konmuş, konmakta olan mücadeleyi yükseltebilmek, tüm üniversitelere ve topluma yayabilmek için: Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

Üniversite Forumları adına konuşma yapan Beyza Ataberk YÖK’ün üniversiteler üzerindeki baskılarından, devletin okula konuşlandırdığı ve gençliğin Gezi Direniş’i ile yükselen dinamizmini ÖGB ve kolluk kuvvetleri ile kırmaya çalıştığına değinerek : “ YÖK yetmiyormuş gibi üniversitelerimize Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini sokmaya çalışıyorlar. Bu Gezi’de devlete zor zamanlar yaşatan üniversite geçliğinden ne kadar korkulduğunun bir göstergesidir. Üniversiteler kendini padişah sanan rektörlerin çiftliği haline getiriliyor. Bizleri niteliksiz anti- bilimsel bir eğitimin parçası haline getirmeye çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra halay ve horonlar çekildi. Miting Beyazıt Marşı’nın okunmasının ardından sonlandırıldı.

 

Önceki İçerikESP’lilere binlerce yıl hapis ‘cezası’
Sonraki İçerik“Karanlık güçler Nepal’i tehdit ediyor”