Umut Polat Sarıgazi’de güneşe uğurlandı!

Aliboğazı’nda ölümsüzleşen TİKKO gerillası Umut Polat bugün Sarıgazi’de gerçekleştirilen bir tören ile sonsuzluğa uğurlandı

 İSTANBYL(02.07.2017)- 24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında  ‘’TC’ ordusu ile yaşanan çatışmada ölümsüzleşen 12 TİKKO gerillasından biri olan Umut Polat bugün Sarıgazi’de gerçekleştirilen bir törenle sonsuzluğa uğurlandı. Dün cenazesi Malatya Adli Tıp Kurumundan alınarak gece saatlerinde Sarıgazi Cemevine getirilen Umut Polat için bugün bir cenaze töreni düzenlendi.

Sarıgazi Cem evini ve çevresini ablukaya alan polis dün akşamdan beri kitleyi taciz ederek provokasyon yaratmaya ve kitlenin cenazeyi sahiplenmesini engellemeye çalıştı. Fakat tüm baskı ve engellemelere rağmen Umut Polat kitlelerin omzunda devrim sloganları ve marşlarıyla sonsuzluğa uğurlandı.

Cem evinde yapılan törenin ardından Umut Polat’ın naşı ‘’ Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı, devrim şehitleri ölümsüzdür, Dersimde düşene dövüşene bin selam’’ sloganları eşliğinde Sarıgazi mezarlığına götürüldü. Polisin yığınarak yaparak sürekli kitleyi taciz etmesi kitlenin kararlı duruşuyla boşa çıkarıldı. Sarıgazi mezarlığına getirilen cenaze için önce Umut Polat şahsında Aliboğaz’da ölümsüzleşenler başta olmak üzere tüm devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından kavga marşları ve şiirleri okunduğu anmada PŞTA adına bir açıklama okundu. Okunan açıklamada;
 “Tarih tanıktır diyoruz. Çünkü nice halk savaşçısının-devrimcinin kanlarıyla sulanmış bu topraklarda asırlardır yaşanan katliam, asimilasyon, sindirme, yok etme politikalarına ve zulme karşı birde boyun eğmeyenlerin yoksul halklarımızın kurtuluş ve özgürlük mücadelesinde tarihe büyük harflerle, yoksulların yüreklerine ise mütevazı bir iz bırakıp gidenlere bir kez daha tanık oldu bu dağlar ve Dersim.
Ne diyordu Mehmet Demirdağ yoldaş; ‘İyi ve güzel şeyler için yaşanılıyorsa, ölüm de o kadar güzeldir.’ Evet, çok doğru kendini ve ben’ini bırakıp, düzenin nimetlerini bir kenara iten, cüretini kuşanarak dorukları adımlayanlara ölüm neyler ki yoldaş. On yıllardır devletin girmeye çalışıp da onlarca kayıp vererek eli boş döndüğü Aliboğazı, bu kez ezenlere karşı ezilenlerin canlarıyla “Bu dağlar ser verir sır vermez” diyerek toprakta tohum olanların volkan gibi düşmanın kalbinde patlamasına şahit oldu.

Gidenlerimiz; siz hep bizimlesiniz türkülerinizle, marşlarınızla halk için sıkılan mermi sesleriyle yankılanıyor sesiniz bu kayalıklarda, bu patikalarda, bu ovalarda…
Ta ki özgür geleceği inşa edene dek, yeni ellerde, yeni dillerde yeniden çınlayacak korku salacak zalimlere sesiniz-sesimiz, kavganız kavgamız, andınız andımızdır’’ vurguları yapıldı.

Okunan açıklamanın ardından cenaze töreni marşlar ve sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF: Sivas Katliamını Unutmadık!
Sonraki İçerikİSİG: Haziran ayında 166 işçi yaşamını yitirdi!