Tutsaklara getirilen yasaklara televizyon da eklendi

Hapishanelerde devrimci tutsaklara yönelik hak gaspları yayın ve kargolara getirilen yasakla giderek arttırılırken, yeni bir yasak da televizyona getirildi

HABER MERKEZİ (03.12.2014)- Hapishanelerdeki hiçbir yasal zemini olmadan uygulanan yayın yasağının yanı sıra geçtiğimiz günlerde tutsaklara gönderilen kargolara da el konulmuştu. Hapishanelerde tutulan devrimci ve yurtsever tutsaklara yönelik uygulanan tecridi daha da derinleştirmek ve tutsakların üretimlerini engellemek için getirilen bu yasaklara bir yenisi daha eklenerek tutsakların bazı televizyon kanallarını izlemesine de yasak getirildi. Sincan F Tipi Hapishanesi’nin yönetimi, “Atatürk ilke ve inkılaplarına, vatanın-milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı yayın yaptığı” gerekçesiyle IMC TV’ye yayın yasağı getirdi.

Devrimci tutsak Tahir Laçin yasağa ilişkin tepkisini dile getirdi

ETHA’ya mektup gönderen devrimci tutsak Tahir Laçin, dergi, gazete ve kitaplara ilişkin yayın yasağının 10 Kasım’da yürürlüğe girmesine karşın, tutsaklara 10 Kasım’dan önce gönderilen yayınların da verilmediğini kaydetti. Sincan F Tipi Hapishanesi’nde 2012 yılında da benzer bir yasağın tutsaklara dayatıldığını belirten Laçin, itirazların sonucunda İnfaz Hakimliği’nin kararıyla uygulamayı durdurduklarını ifade etti. Keyfi gerekçelerle getirilen televizyon yasağında, izlenmesine izin verilen televizyon kanalları listesinden IMC televizyonunun çıkarıldığını belirtti. Laçin karara karşı yaptıkları itirazın reddedildiğini belirterek 24 saat boyunca ırkçı, şoven ve gerici yayınlar yapan televizyon kanallarını izlemek zorunda bırakıldıklarını belirterek yasağa ilişkin, “Tutsakların siyasi kimliklerine yönelik açık bir saldırıdır bu” dedi.

Devletin, “iyileştirme” adı altından ideolojik ve politik dayatmalarıyla devrimci tutsakları teslim almaya çalıştığını belirten Laçin, Meclise gönderilen İç Güvenlik Paketi’nin de dışarıdaki devrimci dinamikleri engellemeye yönelik bir adım olduğunu açıkladı.  

KAYNAK: ETHA

 

Önceki İçerikKasım ayında 123 işçi katledildi
Sonraki İçerik‘Caferağa Mahalle Evi’ için dayanışma çağrısı