Teslim olmama geleneğini yaşatan destansı direniş; 13’ler!

Proleter öncünün şanlı tarihinin kitlesel destansı direnişlerinden biride 12 Ağustos 1995’te Dersim’in Mazgirt ilçesi Xıran bölgesi Şişik ormanlarında yaşanan ve 13 kızıl partizanın son mermisine kadar çatışarak toprağa düştükleri çatışmadır. Çoğu yeni katılım olan komutan Mete (Cemgil Budak)  komutasındaki gerilla birliği, düşman güçleri tarafından ablukaya alınır. Durumu fark eden gerilla birliği tereddütsüzce direnişi seçerek kızıl kurşunlarla düşmana cevap verir. Sabah erken saatlerinde başlayan çatışma akşam geç saatlere kadar devam eder. Kuşatmayı yaramayacağını anlayan komutan Mete komutasındaki gerilla birliği, son mermisine kadar çatıştıktan sonra silahlarını kırarak ve örgütsel malzemeleri imha ederek kızıl şiarlar ve sloganları haykırarak ölümsüzleşirler

HABER MERKEZİ (11.08.2016) – Gazetemizin 127’nci sayısında tarih sayfasında yer alan “Teslim olmama geleneğini yaşatan destansı direniş; 13’ler!” başlıklı yazıyı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

 Devrim ve komünizm yürüyüşünün coğrafyamızdaki enternasyonalist komünist  taburu  Proleter öncünün şanlı tarihi, aynı zamanda kitlesel kayıplar ve kitlesel destansı direnişler tarihidir. Proleter öncünün 40 yılı aşan tarihsel sürecinin değişik kesitlerinde onlarca kitlesel kayıplar ve direnişler yaşanmıştır. 9’ar 9’ar, 10’ar 10’ar, 13’er 13’er ve 17’şer 17’şer kitlesel destansı direnişlerle kan deryası denizinde, bugünlere uzanan şanlı bir tarihtir Proleter öncü. Mücadelemizin her kertesinde şanlı tarihimizin onurunu ve birikimlerini kuşanarak yolumuza devam ediyoruz.

Proleter öncünün şanlı tarihinin kitlesel destansı direnişlerinden biri de 12 Ağustos 1995’te Dersim’in Mazgirt ilçesi Xıran bölgesi Şişik ormanlarında yaşanan ve 13 kızıl partizanın son mermisine kadar çatışarak toprağa düştükleri çatışmadır. Çoğu yeni katılım olan komutan Mete (Cemgil Budak)  komutasındaki gerilla birliği, düşman güçleri tarafından ablukaya alınır. Durumu fark eden gerilla birliği tereddütsüzce direnişi seçerek kızıl kurşunlarla düşmana cevap verir. Sabah erken saatlerinde başlayan çatışma, akşam geç saatlere kadar devam eder. Kuşatmayı yaramayacağını anlayan komutan Mete komutasındaki gerilla birliği son mermisine kadar çatıştıktan sonra silahlarını kırarak ve örgütsel malzemeleri imha ederek kızıl şiarlar ve sloganları haykırarak ölümsüzleşirler. Şişik çatışması olarak tarihe geçen bu şanlı direnişte Proleter öncünün seçkin kadrolarından ve komutanlarından Mete (Cemgil Budak), Hülya Ras, Soner Tokat, Şehriban Karakuş, Baykal Şahin, Kenan Çelik, Tarkan Köse, Servet Atalay, Ali Asker Şengezer, Erol Güngör, İmam Eceroğlu ve Suna Bozkaya ölümsüzler kervanına katılırlar.

13’lerin teslim olmama cüreti bugün her zamankinden daha fazla kuşanılmalıdır. Onların kanlarıyla kızıllaştırdıkları devrim ve komünizm bayrağını tereddütsüzce sınıf mücadelesinin bütün alanlarında daha ileri düzeyde dalgalandıracağımızı bir kez daha haykırıyoruz.

Yine Ağustos ayı içerisinde Proleter öncü saflarında devrim ve komünizm şiarını haykırarak ölümsüzleşen Hüseyin Ceylan, Katip Saltan, Tuncer Mengücek, Hasan Ataç, Doğan Memeçil, Ali Demir, Cumhur İçöz, İmam Utan, Yusuf Yıldırım, Yusuf Tosun, Süleyman Kaya, İsmail Kaya, Cahit Oğuz, Hüseyin Gündoğan , Mazlum Mansuroğlu, Nurgül Bölükbaşı ve Muzaffer Kahraman yoldaşların devrimci hatıraları önünde saygıyla eğilerek mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz.

Önceki İçerikBurjuva sistemin krizi ve klikler arası iktidar çatışmasının doğumu olarak darbe!
Sonraki İçerikBeştepe, egemen sınıflar ve devlette devamlılık