Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı

Ermeni Soykırımı’nın 96. yıl dönümü olan 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaptığı sırada vurularak katledilen Sevag Şahin Balıkçı, mezarı başında anıldı

HABER MERKEZİ (24.04.2014)- Ermeni Soykırımı’nın 96. Yıl dönümü olan 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaptığı sırada vurularak katledilen Sevag Şahin Balıkçı, mezarı başında anıldı. Şişli’deki Ermeni mezarlığında yapılan anmaya Balıkçı ailesinin yanı sıra çok sayıda Ermeni katıldı.

Sevag’ın annesi Ani ve babası Garabet Balıkçı, oğullarının mezarına güller bıraktı. Ardından tütsü yakıldı.

Dini tören öncesi basına açıklama yapan Ani Balıkçı, oğlunun ölümüyle ilgili savcının “kaza” diyerek mütaala verdiğini belirterek, oğlunun ölümünün kaza olmadığını ve öldürüldüğüne dair deliller olduğunu söyledi.  

‘Yüreğimizin soğuması ancak adaletle olur’

Duaların okunmasından sonra konuşan Gara Paylan, “99 yıldır açık yaramız var. 99 yıllık sessizliğimiz var” dedi. Bu sessizliğin 1996’da Hrant Dink tarafından bozulduğunu söyleyen Paylan, ancak Dink’in de katledildiğini belirtti. Paylan, 1915 Soykırımının, Hrant Dink’in katledilmesinin ve Sevag’ın hesabının verilmediğini belirterek adalet istedi. 

Paylan, Başbakan Erdoğan’ın kendilerine taziyede bulunduğunu hatırlatarak, “Taziyeyi kabul ediyoruz ancak sen Başbakansın. Hrant’ın katillerini bakan, milletvekili yaptın” dedi. Başbakan’a Sevag’ın ve Dink’in katillerini açığa çıkarması çağrısı yapan Paylan, “Yüreğimizin soğuması ancak adaletle olur” dedi.  

 

Önceki İçerikMKP’den 24 Nisan açıklaması
Sonraki İçerikHaydarpaşa’dan sürgüne gönderilen Ermeniler anıldı