Sarısülük ailesine açılan davanın ilk duruşması görüldü

Gezi Ayaklanması sırasında Ankara’da polis Ahmet Şahbaz tarafından başından vurularak katledilen Ethem Sarısülük davasının ilk duruşmasında yaşanan arbede nedeniyle sanık polis Ahmet Şahbaz’ın, Sarısülük ailesine “hakaret” ve “yaralama” iddiasıyla açtığı davanın ilk duruşması görüldü

HABER MERKEZİ (18.10.2014)- Gezi Ayaklanması sırasında Ankara’da başından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz’ın, Sarısülük ailesine açtığı davanın ilk duruşması görüldü.

Ethem Sarısülük’ün katledilmesinin ardından polis Ahmet Şahbaz’a açılan davanın ilk duruşmasında yaşanan arbede nedeniyle Sarısülük ailesinden şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Sarısülük ailesine “hakaret ve “yaralama” suçlamasıyla dava açıldı. İddanamede Sarısülük ailesine 10 yıl hapis istendi.

Ethem’in annesi Sayfi Sarısülük ve kardeşleri İkrar, Cem, Mustafa Sarısülük mahkemede hazır bulunurken, haklarında açılan davanın ilk duruşması 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Polis Ahmet Şahbaz ise duruşmaya hapishaneden telekonferans sistemiyle katıldı.

Hakimin yönelttiği sorularına yanıt veren İkrar Sarısülük telekonferansla bağlanan Ahmet Şahbaz’ı göstererek “Bunu öldürmek istiyor muyum? 4 yıl sonra görüşürüz. Ancak o gün hakaretim olmadı. Sizin mahkemeniz de o mahkemenin olduğu gibi benim için yok hükmündedir” dedi.

Katile 7 yıl 9 ay verilirken, Ethem’in ailesine 10 yıl hapis istemi

Cem Sarısülük ise kimseyi tehdit ve hakaret etmediğini belirterek “Bizim kimseye tehdit ve hakaret içeren sözlerimiz olmamıştır. Arbede esnasında polislerin bizi tahriki neticesinde adalete yardımcı olmak için Ahmet Şahbaz’ın peruğunu indirmek istedim. Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım. Herhangi bir suç kastım yoktur” dedi.

Avukat Eylem Hakverdi, “katil” ifadesinin kanıtlanabilir sıfat olduğunu ve bu yüzden söz konusu ifadenin hakaret olarak değerlendirilmediğini söyledi.

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, dava konusunun haksız tahrik ve provokasyon olduğunu belirterek, “Duruşma salonunun polislerle dolu olduğunu ve çevik kuvvet terörünün mahkeme salonuna taşındığını” söyledi.

Mahkeme bazı sanıkların dinlenmesi ve dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanabilmesi için duruşmayı 27 Ocak 2015 tarihine erteledi.

Sarısülük ailesi, duruşmanın ardından adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar, müvekkillerine “basit şekilde yaralama” ve “mahkeme heyetine hakaret etmekten” açılan davada 10 yıl istenirken, Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’a 7 yıl 9 ay hapis verildiğini belirtti.

Bayraktar’ın ardından konuşma yapan anne Sayfi Sarısülük şunları söyledi: “Hakkımızı, kanımızı yerde koymayacağız. Ben ölene kadar bu mahkemenin önüne gelip gideceğim. Oğlumun hakkını arayacağım. Çünkü oğlum burada olsaydı o arardı. Olmadığı için ben arayacağım.”

 

Önceki İçerikEge Üniversitesi’nde faşist saldırı
Sonraki İçerik‘Hasta mahpuslar sorunu ve çözüm önerileri’ sempozyumu sona erdi