Sarıgazi’de Kaypakkaya anmasına polis saldırısı / Foto-Haber

Sarıgazi’de DHF tarafından yapılmak istenen İbrahim Kaypakkaya anmasına polis saldırdı. DHF’liler saldırıya direnişle karşılık verirken, saldırıda 3 kişi gözaltına alındı

iSTANBUL (16.05.2016) – Dün akşam saatlerin Sarıgazi’de, Demokratik Haklar Federasyonu’nun (DHF) çağrısıyla yapılmak istenen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anmasına polis saldırdı. Saldırıda biri ESP’li 3 kişi gözaltına alındı.

Dün akşam saat 19.00’da Vatan İlk Öğretim Okulu önünde bir araya gelen kitle, İbrahim Kaypakkaya anmasına için yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Partizan ve Kaldıraç’ta katılarak destek verdiler. Yürüyüş başlar başlamaz ise polis iki akrep ve bir TOMA ile saldırıya geçti. Plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su kullanılan saldırıya DHF’liler direnişle karşılık verdi. Saldırıda 2 akrep aracı, DHF pankartını ısrarla bırakmayan ve yürümek isteyenlerin üstüne sürerek pankartı tutanları ezmek istedi. Saldırı sırasında pek çok dükkan polis tarafından bilinçli bir şekilde hedef alındı. Mahallede bulunan çok sayıda esnaf polis saldırısına tepki gösterdi.

Demokratik haklarını kullanacaklarını ve Kaypakkaya anmasını gerçekleştirmekte ısrarcı olduklarını belirten DHF’liler, saldırının ardından yeniden bir araya gelerek yürüyüşe geçti. Polis bu ikinci yürüyüşe de saldırdı. Saldırı sırasında biri ESP’li 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bunun üzerine polis saldırılarını protesto eden  DHF, oturma eylemi gerçekleştirerek basın açıklaması yapacağını duyurdu. Ancak polis oturma eylemine de saldırarak, anayasanın rafa kaldırıldığını bir kez daha gösterdi.

Halkın Günlüğü çalışanlarına saldırı ve tehdit

Oturma eylemine saldıran polis, yakın mesafeden hedef gözeterek kitleye plastik mermiler ile saldırdı. Bu sırada gazete çalışanımız Mahir Gürz, başından darbe alarak yaralandı. Hastaneye kaldırılan Gürz’ün sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Saldırı sırasında S76 numaralı akrebin kapısını açan bir polis ise, haber takibi yapan muhabirimizi hedef alarak, “seni alacağım, senden haberim var” tehditlerinde bulundu.

Çatışmalar geç saatlere kadar devam etti

Polisin, anayasal güvence altında olan basın açıklamasına dahi saldırdığı eylemde, kitle direnişle karşılık verdi. Polis saldırılarının ardından havanın kararmasıyla birlikte çatışmalar yaşandı. Çatışmalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Çatışmalar sırasında polis, Sarıgazi Yüz Fikir Kültür ve Sanat Derneği’ne de saldırdı. Dernek polis saldırısıyla tahrip edildi.

 

Önceki İçerikBinlerce kişi Kaypakkaya’yı anma gecesinde buluştu
Sonraki İçerikDHF: Selam olsun 90 gün direniş ve cüreti yaratana; Kaypakkaya’ya!