Sarıgazi’de faşist saldırılar protesto edildi

Gazi Mahallesi’nde bulunan Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne yönelik polis baskını, Sarıgazi’de düzenlenen yürüyüşle protesto edilerek baskılara karşı mücadele vurgusu yapıldı

İSTANBUL (12.09.2014)- 9 Eylül’ü 10 Eylül’e bağlayan gece yarısı Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne düzenlenen polis baskını, Sarıgazi’de düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

10 Eylül akşamı saat 19.30’da Demokrasi Caddesi üzerinde bulunan Derya Market önünde bir araya gelen DHF üye ve taraftarları, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” pankartını taşıyarak Sarıgazi Meydanı’nda yürüdü. Yürüyüş sırasında kitle, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” , “Baskılar bizi yıldıramaz” , “Yaşasın devrimci dayanışma” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını attı.

‘Baskılara karşın mücadeleyi yükselteceğiz’

Sarıgazi Meydanı’nda bir araya gelen kitle adına yapılan basın açıklamasında, Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne yönelik 9 Eylül gece yarısı yapılan polis baskını ile DHF üyeleri Helin Felekoğlu, Esra Soyaktaş ile Halil İbrahim Şeker’in gözaltına alınması protesto edilerek baskılara karşı mücadele vurgusu yapıldı.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizde gerçekleşen işçi katliamlarına, ülkemizde var olan çeteleşmeye, yozlaşmaya göz yuman faşist egemenler söz konusu halkın haklı mücadelesini savunan devrimciler olduğunda var oluş amacının ne olduğunu bir kez daha layığıyla gözler önüne sermiştir.

Biz onları büyük kapitalistlerin inşaatlarında karın tokluğuna çalışırken katledilen işçilerin katillerinin bekçiliğini yapmalarından biliyoruz. Biz onları mahallelerimizdeki gençlerimizi sokak başlarında zehirleyen uyuşturucu tüccarlarına sessiz kalarak onları kollamalarından biliyoruz. Bizler onları en küçük hak arama mücadelesine azgınca saldırılarından biliyoruz. Biz onları Haziran Ayaklanması’nda Taksim Gezi  Parkı Direnişi’nde çevresine, doğasına ve yaşamına sahip çıkan halk üzerinde terör estirmelerinden tanıyoruz.

Bir kez daha haykırıyoruz ki; DHF ülkemiz ezilen-emekçilerinin fiili meşru, demokratik mücadelesinin haklı bir mevzisidir. Hiçbir baskı ve komplo bizi bu haklı mücadelemizden alıkoyamaz.”

Yapılan eyleme ESP, BDP, Aka-Der, Halkevleri ve EMEP destek verdi.

 

 

 

Önceki İçerikElazığ’da Grup Munzur coşkusu
Sonraki İçerikÇağlayan’da Nihat Konak’ın tahliyesi talep edildi