Rojava’da katliam

El Kaide destekli çeteler Halep bölgesinde Kürtlere karşı katliama girişerek aralarında çocukların da bulunduğu 50’den fazla kişiyi katletti.  Demokratik Özgür Kadın Hareketi öncülüğünde bölgeye ulaştırılmak istenen yardımlarsa engelleniyor

HABER MERKEZİ (02. 08. 2013)-  Suriye sınırına yakın olan ve PYD’nin denetiminde olan Rojava bölgesinde El Kaide ile bağlantısı olduğu belirtilen El Nusra Cephesi’nin bölgedeki Kürt halkına karşı katliama giriştiği belirtiliyor.  ANF ve Dicle Haber Ajansı’nın verdiği bilgilere göre Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Hasıl ve Tel Aran beldelerinde tank ve havan saldırılarında sivil halktan 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 350 sivilin de çeteler tarafından kaçırdığı belirtilirken Tel Aran ve Tel Hasıl’daki camilerden  “Kürtlerin malı ve namusu helaldir”  şeklinde çağrıların yapıldığı aktarılıyor.

ANF bölgede yaklaşık 40 bin Kürdün yaşadığını ve diğer köylerin de katliam tehdidi altında olmasından kaynaklı insanların mallarını bırakarak kaçmaya çalıştıkları bilgisini verdi.

Yardımlar engelleniyor

Öte yandan Demokratik Özgür Kadın Hareketi öncülüğünde Rojava’ya iletilmek istenen yardımlarsa engelleniyor. Rojava halklarına iletilmek üzere 12 kamyondan oluşan insani yardım malzemesi hala sınır kapısında bekletiliyor.

Yardımların engellenmesiyle ilgili açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk  “Kapıların kapalı olması nedeniyle ihtiyaçları karşılayamama söz konusu. Rojavada, yaralanan veya hastaların tedavisi ile ilgili çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle kadın belediye başkanları olarak seçilmişler bu dayanışmayı göstermek için temel ihtiyaç malzemeleri, çocuk bezi, tıbbı ilaç ve kuru gıdadan oluşan 12 kamyon ile sınıra geldik. Yetkililer ile görüşmeler yaptık. Valilik ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile görüştük. Bize en son verilen bilgi bu malzemelerin kontrolden geçtikten sonra geçişlerine izin verileceğiydi. Ancak bu ifadeden sonra bir gelişme yaşanmamış durumda. Rojava’da çok ciddi sıkıntılar yaşanırken buradan yardımların ulaştırılmasına bürokratik nedenlerden dolayı izin verilmiyor. Devletin ciddiyetsiz yaklaşımı var.12 kamyon ihtiyaç malzemesi, tamamen çocukların, kadınların acil ihtiyaçlarıdır”  diyerek tepki gösterdi.

Önceki İçerikBerkin Elvan açıklamasına polis saldırısı (Foto haber)
Sonraki İçerikTaksim’de polis terörü: 40’ın üzerinde gözaltı