“Polis defol bu sokaklar bizim!”

Dün Adana’da polis saldırısıyla katledilen Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz için yapılan yürüyüşe polis saldırdı

ADANA (18.07.2013) – Gezi Parkı eylemlerinde katledilen Hataylı Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz şahsında tüm Gezi Parkı eylemleri şehitlerini anmak için Hatay-Armutlu’da yapılan eyleme polisin saldırısını kınamak için, dün Adana Akkapı mahallesi halkı bir eylem yaptı.

Saat 21.00’da Cemil Narlı Konağı önünde biraraya gelen mahalle halkı buradan Atatürk Parkı’na yürümek istedi. Ancak Güney Yıldızı Parkı önüne gelindiğinde TOMA’lar ve akreplerle sivil polis, eylemci kitlenin önünü kesti ve gün boyunca özel araçlarla parka getirilen eli silahlı AKPliler ve sivil polisler kitleyi çember içine almaya çalıştı. Mahalle komitesi yürümekte kararlı olduklarını açıklayarak kararlarından geri adım atmadı. Ardından yüzlerce kişi Atatürk Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe geçmesiyle birlikte polis tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle halka saldırdı. Kitle ara sokaklara doğru dağıldı. Polisin geri püskürtülmesiyle birlikte mahalle halkının evlerinin damlarından attığı eşyalarıyla barikatlar kuruldu, ateşler yakıldı ve halk barikatların önünde nöbet tutmaya başladı. Polis kitleyi dağıtmak amacıyla barikatı defalarca geçti ve plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Polis tarafından kullanılan gaz bombası göz yaşartıcı etkisinden çok mide bulandırıyor ve nefesi kesiyordu. Tazyikli su kulağına isabet eden birçok eylemci geçici duyma kaybı yaşarken, bir eylemciyse hem kulağına TOMA’dan sıkılan su yüzünden geçici duyma kaybı yaşadı hem de bacağına isabet eden gaz bombası fişeğinden dolayı yaralandı. Eylemcinin yarasına olay yerinde müdahale edildi. Gece 23.50’e kadar süren direniş sonucunda polisler geri çekilmek zorunda kaldı.

Akkapı Mahallesi halkı tarafından oluşturulan Direniş Komitesi dışında sürekli polislerle görüştüğü gözlemlenen ve bilinen Akkapı Kültür Yardımlaşma Ve Eğitim Derneği (AKYED) ise kitleye sürekli olarak polisin istediği eylem biçimine yönlendirmek için ısrarda bulundu. Kitle ise bu müdahaleyi tanımayarak Direniş Komitesinin kararları doğrultusunda eylemini sonlandırdı. Halk bu akşam saat 21.00’da tekrar Cemil Narlı Konağı önünde toplanacak.

Önceki İçerikİstanbul’da 50 kişi gözaltına alındı
Sonraki İçerikTaksim Dayanışması gözaltı ve tutuklama terörünü protesto etti