Önce tecavüz edilmiş sonra “aile meclisi” kararıyla katledilmiş

Batman’da iki yıl önce iki kuzeninin tecavüzüne uğrayıp aile meclisinin kararıyla katledilen 15 yaşındaki Hasret’in amcaları tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Hasret’in katledilmesinde suç ortaklığı yapan 12 sanık mahkemede birbirlerini suçlayarak Hasret’e tecavüz etmediklerini ve katletmediklerini öne sürdü

HABER MERKEZİ (09.09.2014)-  İki yıl önce iki kuzeni tarafından tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan ve aile meclisinin kararıyla ölümüne hükmedilen 15 yaşındaki Hasret’in katledilmesiyle ilgili davanın duruşması görüldü.

Bilindiği gibi iki yıl önce 15 yaşındaki Hasret’in cesedi Batman Çayı’ndaki kum ocaklarında bulunmuştu. Ailesi tarafından imam nikahıyla evlendirilen Hasret’in eşinden ayrılıp köyüne ailesinin yanına döndükten sonra iki kuzeninin tecavüzüne uğradığı, hamile olduğu ortaya çıktıktan sonra da 12 kişilik aile meclisinin kararıyla katledildiği ortaya çıkmıştı.

Haklarında  “Töre saikiyle gebe olduğu bilinen kadını öldürmek, azmettirmek” suçlarından müebbet hapis istemiyle dava açılan 12 kişi görülen son duruşmada suçu kabul etmeyerek birbirinin üzerine attı.

“Aile meclisi kararı alınmadı” iddiası

Hasret’i boğarak öldürdüğü belirtilen ve Hasret’in tecavüzcülerinden olan Özcan Daşlı’nın babası olan Habip Daşlı Hasret’i katletmelerini şöyle anlattı, “Kuzenim Garip, oğlum Özcan ile kendisinin oğlu Serhıldan’ın Hasret’e tecavüz edip hamile bıraktıklarını anlattı. Kimden olduğu belli olmayan bebeğin aldırılması gerektiğini söyledi. Ben, Hasret ve Garip, Batman Çayı’na gittik. Sarhoştum, gerisini hatırlamıyorum. Ama oraya gitmek için kimse beni yönlendirmedi. Aile meclisi kararı alınmadı”.

“Tecavüz etmedik” (!)

Hasret’e tecavüz eden ve bebeğin babası olduğu DNA testiyle belirlenen kuzen Serhıldan Daşlı ise Hasret’e tecavüz etmediğini, “rızasıyla ilişkiye girdiğini” öne sürerek, Hasret’in katledilmesinden haberi olmadığını öne sürdü.

 Hasret’e tecavüz eden diğer kuzen Özcan Daşlı’nın “Hasret’e tecavüz etmedim, onu öldürmedim, aile meclisi de öldürülmesi için toplanmadı” şeklinde iddia da bulunması üzerine Serhıldan Daşlı “Yalan söyleme” şeklinde tepki gösterdi.

Doktora götüreceklerini söyleyip katletmişler

Sadece Serhıldan Daşlı’dan şikâyetçi olduğunu kaydeden anne Hanife Turan ise Hasret’in “Doktora götüreceğiz” denilerek katledildiğini anlattı. Anne Hanife Turan şöyle konuştu “Kızım değişik tarihlerde kuzenleri Özcan ile Serhıldan Daşlı’nın kendisine tecavüz ettiklerini ancak bebeğin kimden olduğunu bilmediğini söyledi. Ailenin erkekleri olayı duymadan bebeği doğurtup çocuk yurduna bırakmayı planlıyorduk. Ama olay duyuldu. O gece Garip Daşlı evimize gelerek kızım Hasret’i ‘doktora götüreceğiz’ diyerek götürdü”.

 

Öte yandan müdahil avukatlar ise anne Hanife Turan’ın hala kayınbabası ve kayınlarının bulunduğu bir ortamda yaşadığı için Hasret’in katledilmesine ilişkin aile kararı olduğu yönünde ifade veremediğini oysa savcıya verdiği ifadede kayınbabası ve kaynanasının evde bulunduğu sırada Ramazan, Enver, Habip ve Mehmet Daşlı’nın eve geldiklerini söylediğini belirterek itirazda bulundu.

Önceki İçerikADKH’den “Emperyalist savaşlar ve IŞİD konulu panel
Sonraki İçerikGazi DHD’ye polis baskını