ODTÜ için ‘rant ve talan projesi’ hazır!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den geçirmek istediği otoyol projesi ile tünel projesi için hazırlanan 4 bin 85 hektarlık imar planına son halinin verildiğini açıkladı. Bu planla birlikte ODTÜ’de bulunan inşaat alanı genişletilerek ODTÜ Yerleşkesi’nde yeni rant alanlarının önü açılıyor

HABER MERKEZİ (24.09.2013)-Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’den geçirmek istediği otoyol projesi ile tünel projesi için 4 bin 85 hektarlık imar planına son halini verdiklerini açıkladı.

Bayraktar, bu proje için Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları Komisyonu’ndan arkeolojik ve doğal sitlerle ilgili görüşlerin alındıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ Rektörlüğü’nün plana son şeklini verdiğini belirtti.

Plana göre ODTÜ’de inşaat alanı genişletiliyor

Bu planla birlikte ODTÜ’de inşaat alanının 750 bin metrekareden 1 milyon metrekareye kadar genişletilecek ve ODTÜ Yerleşkesi’ne ilave yeni binaların yapılmasının önü açılacak.

Böylece ODTÜ Yerleşkesi’nde Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ODTÜ Rektörlüğü’nün işbirliğinde yeni rant alanlarının açılmasının önü de açılmış oluyor. AKP iktidarının Ankara Büyükşehir Belediyesi üzerinden formüle ettiği bu planla birlikte ODTÜ’den binlerce ağacın kesilmesinin yanı sıra, ODTÜ Yerleşkesi talan projelerinin uygulandığı bir alana dönüştürülecek.   

İnşaat alanının önünü açan yeni imar planı, sadece ODTÜ’den geçecek yolları ilgilendirmeyecek. Planla aynı zamanda ODTÜ’nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk 1/1000′lik planı hazırlanmış olacak. Hazırlanan plana göre, Ankara’da ilk olarak 2 kilometrelik tünel yolu, üniversitenin Bilkent ile 100. Yıl kapılarında kavşaklar oluşturulacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hedefi Eymir Gölü

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin rant için gözünü diktiği alanlardan biri de Eymir Gölü. Hazırlanan imar planına göre Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak işaretlenecek bu alanın dönüşümü için tek yetkili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacak.

Bakan Bayraktar’ın rant projesi öylesine iştahını kabartmış olacak ki, ODTÜ’deki ağaçların ömrünü tamamladığı şeklinde traji-komik yalanlara başvurmaktan da çekinmedi. Bayraktar, Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ’den taşınan ağaçların kuruduğunu görmezden gelerek,“Belediye, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onun yerine de çok ciddi ağaçlandırma da yapılacak” dedi.

 

Önceki İçerikEthem Sarısülük davasında izleyicilere yasak! (Yenilendi)
Sonraki İçerikAdli Tıp Kurumu önünde Abdullah Kalay için eylem