Nusaybin’de utanç duvarı eylemine polis saldırdı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde utanç duvarını protesto eden binlerce kişiye gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldıran polisle halk arasındaki çatışmalar devam ediyor 

HABER MERKEZİ (22.12.2013)- Mardin BDP İl Örgütü tarafından örgütlenen eylemde, Nusaybin-Qamişlo arasında örülen “Utanç duvarını” protesto etmek için çeşitli il ve ilçelerden Nusaybin’e binlerce kişi geldi. Şirin Bulvarı’ndan duvarın örüldüğü Qamişlo sınırına doğru yürüyüşe geçen aralarında BDP milletvekilleri, belediye başkanları ve demokratik kitle örgütlerinin yer aldığı kitle, yürüyüş sırasında“Utanç Duvarını TC’nin Başına Yıkacağız” , “Gewer’in İntikamını Alacağız” yazılı pankartları taşıdı.

PKK lideri Abdullah Öcalan ile KCK ve PKK bayraklarının da taşındığı yürüyüş sırasında “Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistana statü” sloganları atıldı.

Çatışmalar halen devam ediyor

Çevre illerden çok sayıda çevik kuvvet polisinin Nusaybin’e sevk edildiği öğrenilirken, yürüyüşün ardından mitinge başlandı.   

Mitingde BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata konuşma yaptığı sırada halk utanç duvarını ellerindeki taş ve sopalarla yıkmaya çalıştı. Sınırın karşı tarafında bulunan binlerce kişilik kitlenin de destek verdiği eyleme polis önce tazyikli suyla ardından da gaz bombalarıyla hedef gözeterek saldırdı. Halkın polis saldırısına karşı havai fişek ve molotofkokteylleriyle direnişini sürdürdüğü bildirildi.

Polis Rojava halkına da saldırdı

Polis ve askerlerin Rojava halkına yönelik de tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırıları sırasında çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi. Eylem sırasında bir kişinin de kafasına gaz bombası isabet ettiği bilgileri alınıyor.

Polis saldırısıyla başlayan çatışmaların Alaman köprüsü, Çağçağ Caddesi ve Mittani Kültür Merkezi çevresinde yoğunlaşırken, çatışmaların Nusaybin’in diğer mahallelerinde de sürdüğü öğrenildi. İlçede halk barikatlar kurarak direnişini sürdürüyor. Çatışmaların sürdüğü Nusaybin’de polisin halka rastgele gaz bombası attığı bilgileri alınırken, birçok eve gaz bombası attığı öğrenildi.

 

 

 

 

Önceki İçerikMaraş Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı
Sonraki İçerik“Ayakkabı kutularında saklanan köhnemiş düzenin ta kendisidir”