‘Munzur’un coşkusuyla güneşli güzel günleri birlikte yaratalım’ (Foto Haber)‏

Ovacık Demokratik Halk Dayanışması, devrimci halkçı yerel yönetimler için “Söz yetki karar Dersim halkına” şiarıyla, dün Ovacık Demokratik Halk Dayanışması Seçim İrtibat Bürosu’nun önünde bir miting düzenledi

DERSİM (25.03.2014)- Ovacık Demokratik Halk Dayanışması (ODHD), devrimci halkçı yerel yönetimler için “Söz yetki karar Dersim halkına” şiarıyla dün saat: 14.00’de Ovacık Demokratik Halk Dayanışması Seçim İrtibat Bürosu’nun önünde miting düzenledi.  

Miting Berkin Elvan, Gezi şehitleri ve devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından DHF adına yapılan açılış konuşmasında şu ifadelere yer verildi: ”Sevgili yoldaşlar sevgili dostlar bizler burjuva partilerini Dersim’den sileceğiz. Bu partiler halkları birbirine düşürerek çocuklarımızı katletti. Bunlar halka gözyaşından başka bir şey vermedi. Sevgili Ovacık halkı bizler biliyoruz ki Ovacık halkı komünistlere, devrimcilere ve sosyalistlere sahip çıktı. Bundan sonra da destekleyeceğinizi biliyoruz. Sizleri DHF olarak devrimci duygularla selamlıyorum.” 

Mitingde TKP adına da bir konuşma yapıldı. TKP temsilcisi konuşmasında şunları söyledi: “Sosyalist devrimci adaya destek olmak için geldik. Korkuyorlar bunlar. Bakın bunlar twitteri kapattılar, korkuyorlar korktukça telaşa düşüyorlar, yürüyüşlerden, emekçilerden Berkinlerden ve siz Ovacıklardan korkuyorlar. Bizim evlerimizde para sayma makineleri yok. Bizim yatak odalarımızda kutular içinde paralarımız yok. Bunlar hırsızlar hırsız, bunlar haramiler, köylerimizi yaktılar, derelerimize HES’ler yapıyorlar. Bu haramiler ülkemizi sattılar. Bu haramilere cevabı 30 Mart’ta vereceğiz. Haziran güneşiyle hepinizi selamlıyorum”

‘Denizlerin Mahirlerin Mazlumların ve İbrahim Kaypakkaya’nın isyan çığlığı büyüyor’

Ovacık Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:”Ekmek kokusu kadar kutsal olan Berkin Elvanımızı güneşe uğurladık. Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların ve İbrahim Kaypakkaya’nın isyan çığlığı büyüyor. Zulmün olduğu yerde isyanlar bize yabancı değildir. Dostlar bu toprakların acıları derindir. Bu topraklarda devletin insanlarımıza yaşattığı acının tarifi yoktur ama bu topraklarda umudun adı büyüktür. Burada sizlerle beraber umudu büyüteceğiz.  ‘Gönül bir gemidir sen dümenisin, Yelken açmak ister bu Dervişlerin’ diyen Firik Dede’nin kültür deryasını gelecek kuşaklara aktaracak adımlarla büyütelim. Emekle var olup ve emekle var olanlar, birlikte var etmek adına Munzur’un kıyısı olan bu ilçede küçük ama destanlar yaratan devrimci çabayı Munzur’un coşkusuyla birleştirerek güneşli güzel günleri birlikte yaratalım. Gelin bu umudu büyütmek için Devrimci Halk Meclislerini birlikte kuralım.”

Konuşmaların ardından Nihat Behram şiirlerini okurken ve Grup Munzur, Yılmaz Çelik, Vedat Baran, Nurettin Güleç, İsmail Hakkı Demircioğlu, Şenol Akdağ, Ufuk Coşkun, Gürsel Ekici, Hıdır Akgün, Fikret Gezici sahneye çıkarak kitleyi ezgileriyle coşturdu.

Düzenlenen miting “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “Söz yetki karar Dersim halkına” , “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “Dersim faşizme mezar olacak”, “Munzur özgür akacak ”sloganlarıyla sona erdi.

 

 

Önceki İçerikDersim’de binler DDHD mitinginde buluştu (Foto Haber-Yenilendi)
Sonraki İçerikMayıs Geceleri etkinlik programı açıklandı