Komünist önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 48’incı yılında Almanya’nın Ulm ve Stuttgart ve İngiltere’nin Londra kentinde Sınıf Teorisi ve Partizan tarafından gerçekleştirilen ortak etkinliklerle anıldı.

Mayıs ayı kapsamında, Avrupa’da Sınıf Teorisi ve Partizan tarafından” Katledilişinin 48. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı Anıyoruz! Bu Çelik Aldığı Suyu Unutmayacak! Kaypakkaya Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Ediyor!” şiarı ile ortak planlanan Kaypakkaya’ı anma etkinlikleri devam ediyor.

Stuttgart

Stuttgart Marienplatz’da kitlesel olarak bir araya gelen komünist önder İbrahim Kaypakkaya ardılları, kitlesel ve coşkulu bir şekilde önder İbrahim Kaypakkaya ve Kürt özgürlük hareketi şehitleri Haki Karer ve Dörtleri andı.

Anma programı başta komünist önder Kaypakkaya olmak üzere tüm devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşen komünist ve devrimciler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonrası  “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganı ile büyük bir coşku oluştu. Daha sonra  kültürel program başlatıldı. Demokratik kültür merkezi korosu sahne aldı. Koronun söylediği marşlar türküler kitlede beğeniyle karşılık buldu.

Okunan marş ve türkülerin ardından Partizan ve Sınıf Teorisi’nin ortak açıklaması okundu. Yapılan açıklamadan sonra geleneğin kültür emekçilerinden Ali Çiçek sahne aldı. Ali Çiçek’in sunumundan sonra İbrahim Kaypakkaya için HBDH’nin gönderdiği bildiri okundu. Kaypakkaya’nın tarihsel önemine vurgu yapılan bildiride devrimci önderlerin ideallerini zafere ulaştırmak için birleşik mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Sahneye marş ve türkülerini okuması için tüm sokak ve salon etkinliklerimizde büyük emek katan Onur Olgun ve  Umuda Haykırış üyesi Dilan çağrıldı. Çalıp söylenen eserler beğeni topladı. Daha sonra Alman kurumlarından OTKM ve MLPD’nin anmaya gönderdikleri mesajlar okundu. Ayrıca Partizan ve Sınıf Teorisi adına gönderilen bildiriler kitleye okundu.

Anma da son olarak Erkan Bilir’in okuduğu parçalar ile son buldu.

Ulm

Partizan ve Sınıf teorisi tarafından örgütlenen anmaya Avrupa Demokratik Güç Birliği destek sundu. Tohum Kültür Merkezinin park alanında gerçekleştirilen etkinliğe kitlesel katılım büyük coşku oluşturdu.

Anmada Partizan ve Sınıf Teorisi temsilcileri komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncelerini bugün toplumlarda yaşanan sorunlarla sentezleyerek izleyicilerle paylaştılar.

Etkinliğe birçok mücadele alanlarından çekilen sinevizyon gösterimi ayrı bir renk kattı. Müzik programı Erdal Bilir ve Umuda Haykırış grubu tarafından paylaşıldı. Beğeniyle dinlenmesiyle birlikte eşlik edilen parçalara Anma’ya proletarya partisinin sanatını kitlelere tekrar taşımış oldu.

Londra

Etkinliğe bir çok mücadele alanlarından çekilen sinevizyon gösterimi ayrı bir renk kattı. Müzik programı Erdal Bilir ve Umuda Haykırış grubu tarafından paylaşıldı. Beğeniyle dinlenmesiyle birlikte eşlik edilen parçalara Anmaya proletarya partisinin sanatını kitlelere tekrar taşımış oldu.

HBDH Britanya ve Sınıf Teorisi temsilcileri tarafından konuşma yapıldı. Kürt Halk Meclisi tarafından gönderilen mesajın okunduğu anma müzik etkinliği ile sonlandırıldı.

Önceki İçerikKomünist Önder İbrahim Kaypakkaya Partizan ve Sınıf Teorisi tarafından Viyana, Frankfurt ve Basel’de anıldı
Sonraki İçerikHBDH: Nurhak’tan Gezi’ye, Gezi’den Bugüne, İleri… Daha İleri!”