Katil AKSA Dersim’de bir can aldı

Dersim’in Ovacık İlçesi’nde, elektrik dağıtımı yapan FEDAŞ’a bağlı AKSA’da çalışan işçilerin grevinden kaynaklı, arızayı gidermek üzere gönderilen TEDAŞ eski çalışanı İbrahim Atan’ın akıma kapılarak hayatını kaybetti. Atan’ın hayatını kaybetmesinin ardından direnişteki işçilerin dün akşam başlattığı eylemler, sabaha saatlerine kadar devam etti. Demokratik Haklar Federasyonu da eylemlere katılarak işçilerle birlikte direnişin coşkusunu yaşadı

DERSİM (11.10.2013)- Fırat EDAŞ’a bağlı AKSA Şirketi’nde 9 ilde Tes-İş Sendikası ile yapılan toplu sözleşmeye Dersim’de tepki gösteren 100’den fazla çalışan, Enerji-Sen’e üye olan işçiler maaşların düzenlenmesi ve insanca yaşam koşullarının sağlanması için başlattıkları grev 24 gündür devam ediyor.

Trafodaki arızayı gidermeye çalışırken hayatını kaybetti

Çalışanların Dersim’de eylemde olması nedeniyle Ovacık İlçesi’nin 12 köyüne meydana gelen arızalar nedeniyle 3 gündür elektrik verilemedi. İşçileri eylemde olan firma, köylülerin de isteği üzerine daha önce emekli olan eski çalışan İbrahim Atan’dan köydeki arızaları gidermesi için hukuksuz bir şekilde görevlendirildi. Atan, eski çalıştığı firmanın isteğini kabul ederek Çakmaklı Köyü’ne gitti. Köydeki trafodan enerjiyi kesen Atan, kopan kabloyu onardığı sırada tespit edilmeyen nedenle elektriğin yeniden gelmesi üzerine akıma kapılarak ağır yaralandı. Atan, kaldırıldığı Ovacık Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

İşçiler kurdukları barikatları ateşe verdi

Emekli çalışma arkadaşları İbrahim Atan’ın şirket yöneticilerinin keyfi tutumu sonucu hayatını kaybetmesi üzerine direnişteki işçiler, dün akşam saatlerinde FEDAŞ elektrik idare binasının girişine barikatlar kurdu.

Eylemlerde İbrahim Atan’ın arızayı gidermeye gönderilirken herhangi bir önlem alınmadan usulsüz bir şekilde çalıştırıldığı ve AKSA şirketinin Atan’ın hayatını kaybetmesinden sorumlu olduğu vurgulandı. İşçiler kısa bir süre yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptıktan sonra FEDAŞ İl Müdürlüğü önünde ateş yakarak sloganlarla tepkilerini gösterdi.  İşçiler eylem sırasında sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Katil AKSA” sloganlarını attı.

Demokratik Haklar Federasyonu da direnişe destek vererek sabah saatlerine kadar işçilerle direniş ateşini harladı.

 

 

 

Önceki İçerikODTÜ’de direniş barikatlarda sürüyor
Sonraki İçerikÇağlayan Adliyesi’nde 19 devrimciye tutuklama kararı