Karaman’da ortaya saçılan pislik sistemin pisliğidir

Karaman’da bir kez daha sistemin ürettiği pislik ortalığa saçıldı. Resmi olarak başvuru yapanların sayısı 10 olarak biliyoruz fakat bu sayının en az 45 olduğu söyleniyor. Yaşları 9 ile 10 yaşları arasında olan 45 çocuk AKP’nin hizmet kuruluşu diye el üstünde tuttuğu Ensar Vakfı’nın evlerinde bu tecavüzlere maruz bırakılıyor

HABER MERKEZİ (03-29-2016)- BirGün Gazetesi muhabiri Sebay Mansuroğlu’nun ortaya çıkardığı Karaman’daki çocuklara tecavüz skandalında 10 öğrenci tecavüze uğradıklarına dair rapor aldı. Kamuoyuna  yansıyan bu vaka yozlaşmanın vardığı boyutu gözler önüne seriyor. Kuşkusuz kapitalist sistemlerde metanın yanında hiçleştirilen insana reva görülenler bunlardır. Hele de geri kalmış ve özgürlüklerin daha da kısıtlandığı ülkelerde bu tür vaklar daha çok yaşanır ve tahribatı daha ağır olur. Devlet yetkililerinin bu tür olaylarda mağdurun yanında değilde mağdur edenin yanında yer alması travmayı daha da derinleştirir. Bu her dönem böyle olmuştur ve bu bir sistem sorunudur. Zira bu olayı örtbas etmek isteyen  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yaptığı şu açıklama: “Bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.” demesi ile 12 Eylül Askeri Faşist Cunta döneminde gündeme gelen coplu tecavüzlere karşı açıklama yapan emekli paşa Turgut Sunalp’ın “Elimizde taş gibi delikanlılar var, ne gerek vardı copa” sözleri arasında hiç bir fark yok. İkisi de savunucu pozisyonda. Sema Ramazanoğlu bu dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Turgut Sunalp ise 12 Eylül döneminde kurulmuş ve 12 Eylül Askeri Faşist Cunta’nın çizgisine bağlı olan Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı’ydı. Biri karşıtını ezmek için tecavüzü kullanılması gereken bir silah olarak savunurken, diğeri çıkarlarının örtüştüğü bir vakfın sorumluluğunda gerçekleşen tecavüz suçlarından kurtarmak için savunu pozisyonunda.

Keza Kuzey Kürdistan’da öldürülen kadınların çıplak bedenlerinin teşhir edilmesi ve 90’lı yıllarda Kürt illerinde asker polisin gerçekleştirdi sayısız tecavüz vakalarını kendi  bilmez polis ve askerin eylemi olmadığını kronik bir devlet politikası olduğu biliyoruz.

Tekrar konumuza dönecek olursak  “Dindar bir nesil yetiştireceğiz ” diye bas bas bağıran devlet yöneticileri öğrencileri dini vakıflar, cemaatler, İmam Hatip Liseleri, İlahiyet Fakülteleri vb’lerin insafına bırakmışlardır. Tüm bu kuruluşlara önderlik edense Diyanet İşleri Bakanlığı’dır. Keza Eğitim Bakanlığı’nın görevleri Diyanet İşleri Bakanlığı’yla aynılaştırılmıştır. Gerek diyanet Diyanet İşleri Bakanlığı olsun gerek bu camiada söz sahibi olan din adamları olsun ara ara verdikleri fetva veya demeçlerle bu tür olaylar normalleştirme gayreti içinde. 9 yaşında ki kız çocukları ile  evlenilebileceğini, babanın kızına şehvet duyabileceğini söyleyen bu kesimden ne çıkar? Toplumsal travma çıkar, tecavüz çıkar, din bezirganlarına kölelik çıkar, sömürücü ve kan emicilere itaat çıkar, farlıkların yok edilmesi çıkar, başka inançların varlığına son verilmesi çıkar, kısacası faşizmin dini gericilikle birleştiği en koyu karanlık çıkar… 

Nihayetinde çıkıyor da. Karaman’da bir kez daha sistemin ürettiği pislik ortalığa şaçıldı. Resmi olarak başvuru yapanların sayısı 10 olarak biliyoruz fakat bu sayının en az 45 olduğu söyleniyor. Yaşları 9 ile 10 yaşları arasında olan 45 çocuk AKP’nin hizmet kuruluşu diye el üstünde tuttuğu Ensar Vakfı’nın evlerinde bu tecavüzlere maruz bırakılıyor. Birgün muhabiri Mansuroğlunu’nun demesine göre bu olaylar üç yıldır sürüyordu ve Karaman’da biliniyordu. Mansuroğlu bu tabloyu şu şekilde açıklıyor: “Karaman’da suç örgütünün bir ayağı çökmüştür. Valisinden Milli Eğitim bürokratlarına kadar herkes tecavüzü biliyordu. 4 yıl boyunca çocuklara hayvan pornosu izletilmiş, tecavüzde bulunulmuş ve cinsel istismar da söz konusu. Vakıf yurtlarında buna yol açanların da yargılanması gerekiyor” diye konuştu. 

Sözkonusu vakfın yöneticileri olunca AKP kendini bu vakıfa siper etmiş durumda. Erdoğan ailesi Ensar Vakfı yöneticileriyle çok sıkı ilişkiler içinde olduklarını açıkça ilan ettiler. Başta  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu olmak üzere bu olay karşısında AKP hükümetinin tüm yetkilileri Ensar Vakfı’nı korumak ve bu olaydan soyutlamak için özel çaba içindeler.  

Benzer bir olay Bursa’da da açığa çıktı. Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde 35 yaşındaki Sosyal Bilgiler öğretmeni M.G. 14 yaşındaki 5 kız öğrencisini sosya medya üzerinde cinsel içerikli mesajlarla taciz etti. Karaman’da öğrencilere tecavüz eden öğretmen Muammer B. ile Bursa’da kız öğrencilerini taciz eden M. G. Eğitim Bir Sen üyeleri. Bu sendika AKP’nin güdümünde bir sendika. Dindar nesil yetiştirme projesinin bir parçasıdır bu sendika aynı zamanda. 

AKP’nin sözcülüğüne soyunan Vakit Gazetesi yazarı çocuk istismarcısı Hüseyin Üzmez nasıl ki AKP yargısı tarafından korunduysa, şu anda tutuklu olan Muammer B. ve tutuksuz yargılana M. G. bir zaman sonra dindar nesil yetiştirme projesinin içinde yer aldıkları için ödül gibi ‘ceza’larla kurtarılacaklardır.

Önceki İçerikMazgirtli kadınlar: Tek yol örgütlü mücadele
Sonraki İçerikADGH 21. Kurultayı Sonuçlandı