Kadın tutsaklardan yayın yasağına karşı eylem

Adalet Bakanlığı’nın hapishanelere getirdiği yeni yasayla birlikte uygulanan yayın yasağına karşı Ankara Sincan Kadın Hapishanesi’nde tutuklu bulunan MKP, TKP/ML ve MLKP dava tutsakları kapı dövme eylemi yaptı

ANKARA (29.11.2014)- Hapishanelere dönük Adalet Bakanlığı’nın getirmiş olduğu yayın yasağına karşı Ankara Sincan Kadın Hapishanesi’nde bulunan MKP, TKP/ML ve MLKP dava tutsakları yayın yasağının kaldırılması için kapı dövme eylemi yaptı.

“Tutsakların haber alma hakkı engellenemez”

Hapishanelerdeki tutsaklara süreli yayınların posta yoluyla gönderilmesi ya da ziyaretçi aracılığıyla getirilmesi yasağına karşı hapishane yönetimiyle görüştüklerini ve Cezaevi İnfaz Hakimliği’ne başvurduklarını ancak taleplerinin kabul edilmediğini belirten kadın tutsaklar yayın yasağının kaldırılması için kapı dövme eylemine başladı. Kapı dövme eyleminin yanı sıra tutsaklar çıkarıldıkları alanlarda sloganlarla yayın yasağını protesto edecek. Yasağa karşı hukuki süreçlere başvurduklarını söyleyen tutsaklar bu süreçlerden hiç birinden olumlu sonuç alınmadığını ve eylemlerinin süreceğini ifade etti. İki hafta boyunca sürecek olan eylemler, yasağın kalkmaması halinde devam ettireceklerini söyleyen tutsaklar kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Önceki İçerikDevrimci basından tutsaklara yayın yasağına karşı eylem
Sonraki İçerikDersim halkı Bahçeli’ye direnişle karşılık verdi