İzmir DHF davası yarın devam edecek

2. Ekim’de başlayan 23 kişinin yargılandığı DHF davasında bugün tutuklu sanıkların savunması dinlendi. Duruşma yarın devam edecek

İZMİR(03.11.2013)-   Dün başlayan DHF üye ve tarafların mahkemesi bugün de devam etti. Bugün görülen duruşmada 6’sı tutuklu 2 kişi tutuksuz olmak üzere 8 kişi savunma yaptı. Eylem Yıldız’ın savunmasıyla başlayan mahkeme Hakan Polat,Murat Karaman,Yeşer Aydın,Mine Sargın,Uğur Tepe,Deniz Kısmetli,Başak Öztaş ve Başar Tür’ün savunmalarının ardından yarın devam etmek üzere ertelendi.

“DHF ve Halkın Günlüğü ‘yasadışı’ymış”

Yapılan savunmalarda, İbrahim Kaypakkaya’nın Diyarbakır işkence hanelerinde yargı önünde çıkartılmadan, parça parça kesilerek babasına teslim edildiği ve bu yüzdende İbrahim Kaypakkaya’yı savunmanın suç değil aksine ortada bir insanlık suçu olduğu, Kaypakkaya’nın görüşlerinin aydınlar, sanatçılar ve halk tarafından sahiplendiği ifade edildi. Yeni Demokrasi mücadelesi yürüttüğümüz Demokratik Haklar Dernekleri, Demokratik Gençlik Hareketi, Demokratik Kadın Hareketi’nin bir bütün olarak Demokratik Haklar Federasyonu bünyesinde faaliyet yürüttüğü Dernekler Masanın da valilik tarafından onay verdiği federasyonun illegal bir faaliyet olmadığını yapılan eylem ve faaliyetlerin meşru ve yasal zeminde yürütüldüğü vurgulandı. Halkın Günlüğü Gazetesinin yasal künyesinin bulunduğu, Kardelen Yayıncılık tarafından çıkarılan yayın ve kitapların birçok kitapevinde de satıldığı ama bütün bunlara rağmen, polis fezlekesinde Halkın Günlüğü gazetesinin illegal yayın olduğu iddiasının yer aldığı açıklandı. Tutsaklar son olarak bütün bunlara rağmen savcılık ve kolluk güçleri tarafından çarpıtma iddialarla 11 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduklarını ifade ederek tahliyelerini talep ettiler. Mahkemeye yarın saat 09.30’da devam etmek üzere ara verildi.

Önceki İçerikHasan Ferit Gedik’in cenazesi Gazi’de
Sonraki İçerikHasan Ferit Gedik sonsuzluğa uğurlandı