İzmir’de Gezi direnişçilerine jandarma saldırısı (Yenilendi)

İzmir’de Bayraklı Adliyesi’nde görülen 7’si tutuklu 14 Gezi direnişçisinin duruşmasında, jandarma Gezi direnişçilerine saldırdı

HABER MERKEZİ (01.11.2013)- İzmir’de Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 7’si tutuklu 14 direnişçi hakkında açılan davanın ilk duruşması, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Tutuklu 7 direnişçi, duruşmada yaptığı konuşmada, Gezi Parkı eylemlerinin meşru olduğunu ifade ederek, aslında yargılanması gerekenlerin Gezi direnişi sırasında hayatını kaybedenleri öldürenler olması gerektiğini belirtti. 

Avukatların talebi reddedildi

Çok sayıda devrimci demokratik kurumun izlediği duruşmada avukatlar, kimlik tespitinin ardından iddianamede geçen “örgüt üyeliği” suçlamasına ilişkin “görevsizlik” kararı verilmesini talep etti ve polis kamerası görüntülerinin iddianameden çıkarılmasını istedi. Mahkeme heyeti avukatların talebini reddetti.

Duruşmada ilk savunmayı yapan Gezi direnişçilerinden ESP üyesi Görkem Özer yaptı. Özer savunmasına Gezi direnişi sırasında hayatını kaybeden direnişçileri anarak başladı. Özer, Faceboock’ta beğendiği bir sayfanın “suç unsuru” olarak kabul edildiğini hatırlatarak ESP’nin yasa dışı olarak gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Özer son olarak şunları söyledi: “Yaptıklarım gibi örgütlü olduğum kurumda meşrudur. Biber gazı, tazyikli su sıkılan TOMA’ya kendiliğinden mi girdi? Gaz bombası kendiliğinden mi düştü? Elbette değil, o halde şiddete direnmek meşrudur”  

Direnişçilere mahkemede jandarma saldırısı

Mahkeme heyetinin polis tarafından çekilmiş kamera görüntülerini sorması üzerine, avukatlarla hakim arasında tartışma yaşandı. Hakimin tavrını protesto etmek için “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını atan direnişçilere jandarma saldırdı. Duruşma salonunda bulunan kitle de direnişçilere alkışlar ve sloganlarla destek verdi.

Mahkemede savunmasını yapan Gezi direnişçilerinden tutuklu bulunan 7 direnişçinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

 

 

Önceki İçerik“Küllerimizden doğacak, örgütlü mücadeleyi daha fazla büyüteceğiz”
Sonraki İçerikDHF’den “Asimilasyona Karşı Alevi Mitingine” çağrı