‘Hozat Kayışoğlu Yarması Ermeni halkıyla acılarımızın kardeşleştiği yerdir‏’

Hozat Merkez’den Kayışoğlu Yarmasına gerçekleştirilen meşaleli yürüyüşle Dersim Katliamı’nda hayatını kaybedenler anılırken, katliam protesto edildi

DERSİM (05.05.2014)- Dersim Kültür Derneği, DEDEF, ADEF, Hozat Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği ile Ovacık Kültür Derneği’nin çağrısıyla Hozat Merkez’den Kayışoğlu Yarması’na meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Hozat Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği önünden saat18.00’de başlayan yürüyüşün ardından 1938’de katledilenler için saat 19.38’de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 

Ermeni halkıyla acılarımızın kardeşleştiği yerdir

Dernekler adına okunan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Halklar acılarıyla da aynı nehre akarlar. Kardeşliğimiz acılarımızdan da alır rengini, aynı uçurumları sonsuzlaştıran çığlıklarımız, tarihin derinliklerinden bugüne hala kulaklarımızda, anıları an gibi bilincimizde. 1937-38 Dersim soykırımı için 4 Mayıs 1937 tarihinde ferman çıkaran devlet on binlerce Dersimliyi katlederken bu toprakların kadim halklarından Ermenilere karşı gerçekleştirdiği soykırımda kullandığı yöntemleri kullanıyordu. 1915 yılında, yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden Ermeni halkına mensup kardeşlerimizi kıyısında durduğumuz bu Kayışoğlu Yarması’ndan atarak katleden devlet, tarihler 1937-38’i gösterdiğinde bu sefer Dersimlileri aynı yerde katlediyordu. Ondandır ki burası Ermeni halkıyla acılarımızın kardeşleştiği yerdir. Onlarca kardeşimiz koyun koyuna yatıyor burada.

4 Mayıs 1937 yılında dönemin bakanlar kurulunca alınan kararla Dersim’e sefere çıkan devlet soykırım geleneğini sürdürmüştür. Yeni kurulan ve teklik üzerine kendini inşa eden Kemalist devlet Dersim’i tek dil, tek din, tek millet faşizmi açısından çıban olarak gördü. Alevi kızıl baş Kürt kimliğiyle üzerinde yaşadığı toprakları vadileri, dağları nehirleri kutsal kabul eden Dersimliler kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk demeden kurşuna dizildi, süngülendi, tecavüz edildi, uçurumlardan atıldı ve binlerce insanımız sürgüne gönderildi.

 Asla unutmayacağız ve katliamcılardan hesap soracağız.

Bu kadim coğrafyanın bağrında binlerce kardeşimiz yatıyor. Acımız ve öfkemiz durmaksızın büyüyor. Uçurumlara emanet ettiklerimize bir kez daha söz veriyoruz; asla unutmayacağız ve katliamcılardan hesap soracağız. İnkar edip sahte gözyaşı da dökseler 1937 4 Mayıs’ında Dersim için soykırım karar alanları devamcıları bugün aynı koltuklarda oturmaya devam ediyor. Devletin adı değişmedi yerine başka bir devlet kurulmadı, katliamcı devletin geleneği devam ediyor. Zulüm ve katliamlarla dolu bu tarih onlarındır. Bugün bu tarihi başkaca yol ve yöntemlerle yaşatmaya devam edenler hesap vereceklerdir.

Yaralarımızın kabuk bağlamasına izin vermeyeceğiz. Her 4 Mayıs’ta bu uçurumların başında olacağız. Toprağa emanet ettiklerimizin çığlıklarını insanların vicdanına taşıyacağız. Katillerin ve onların devamcılarını tarih önünde hesap vermesi için sesimizi ve mücadelemizi yükselteceğiz.”

Basın açıklaması ardından Kayışoğlu Yarması’ndan 1938’de katledilenler için karanfiller atıldı, ardından mumlar yakılarak eylem sonlandırıldı.

Dernekler tarafından Ovacık, Hozat, Mazgirt ve Dersim Merkez’de esnafa siyah kurdela dağıtımı yapıldı. Esnafta iş yerlerine kurdela takarak destek verdi.

 

 

Önceki İçerikUşakların stratejik ittifakı!
Sonraki İçerikKaypakkaya’yı anmak onurdur