Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’ne polis saldırısı

Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin hasta mahpusların serbest bırakılması için yaptığı eyleme polis saldırdı. Polisin saldırısında Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) üyesi Eylül Deniz Yaşar gözaltına alındı

ANKARA (16.11.2014)- Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması için her cumartesi Güvenpark’ta yapılan eyleme dün polis saldırdı. Güvenpark’ta basın açıklaması yapan inisiyatif üyelerine ilk önce sivil polisler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Hasta tutsakların isimlerinin yazılı olduğu pankartı inisiyatifin elinden almaya çalışan sivil polisler daha sonra çevik kuvvetin gelmesiyle birlikte inisiyatif üyelerini Güvenpark’tan çıkarmak istedi.  İnisiyatif üyelerini Güvenpark’ın dışına çıkarmaya çalışan polisin saldırısı sonrası polise tepki gösterenlerden BDSP’li Eylül Deniz Yaşar gözaltına alındı. Kitleyi darp ederek parkın dışına çıkaran polis daha sonra basın açıklamasının YKM önünde yapılmasını istedi. YKM önünde basın açıklamasını yapmayacaklarını ifade eden kitle polisin sözlü tacizine maruz kaldı. Sivil polisler ve çevik kuvvet tarafından fiziki ve sözlü saldırıya uğrayan inisiyatif üyeleri polisten şikayetçi olacaklarını belirtti.

Polisten basına engel

Darp edilerek parkın dışına çıkarılan kitleye polisin saldırısı parkın dışında da devam etti. Polisin gösterdiği yerde basın açıklaması yapmayacaklarını inisiyatif adına belirten İnsan Hakları Derneği üyesi Mahmut Konuk haftaya yine Güvenpark’ta olacaklarını ifade etti. Saldırısı sonrası olayı görüntülemek isteyen basın emekçilerine kimlik soran polis amiri, basın emekçilerinin çekim yapmasına engel olmaya çalıştı. Sarı basın kartı olmayan ve saldırıyı görüntülemek isteyenlerin alandan uzaklaştırılmasını isteyen sivil polis amiri basın emekçilerine de sözlü saldırıda bulundu.

 

Önceki İçerikİstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği 20 Kasım programını açıkladı
Sonraki İçerikADKH: Özgürlük mücadelemiz karanlığa ışık tutuyor!‏