Halkın Günlüğü çalışanına MİT’ten tehdit

Gazetemiz çalışanı Mahir Gürz dün akşam saatlerinde evine dönmeye çalışırken Mecidiyeköy’de MİT üyelerinin taciz ve tehditlerine maruz kaldı

HABER MERKEZİ(24.07.2015)- Devletin devrimci, demokratik ve ilerici toplumsal güçler üzerindeki baskı ve saldırı politikaları sistematik olarak devam ediyor. Devletin sistematik saldırılarına sürekli olarak maruz bırakılan kesimlerden birini de yalanlar ve dolanlarla egemen sınıfların sözcülünü yapan burjuva basın karşısında halka doğru ve objektif haberleri ulaştırmaya çalışan devrimci-sosyalist basın oluşturuyor. Sürekli olarak büroları basılan, yazdıkları yazılar hakkında davalar açılan, çalışanları gözaltına alınan ve tutuklanan sosyalist basın üzerindeki baskılar gün geçtikçe katmerlenerek devam ediyor. Sosyalist basın cephesinde önemli bir mevzi olan gazetemiz Halkın Günlüğü de kuşkusuz  bu sistematik saldırıların hedeflerinden biridir.

Çalışanımıza ajanlık teklifi (!)

Gazetemize dönük saldırılardan biri de dün yaşandı. Gazetemiz çalışanlarından Mahir Gürz dün akşam saat 22.00 sularında Mecidiyeköy’de otobüs beklerken yanına gelen ve kendilerini MİT elemanları olarak tanıtan iki kişi tarafından taciz ve tehdit edildi. Çalışanımızın ısrarlı tepkisi üzerine MİT’e ait kimliklerini göstermek zorunda kalan MİT elemanları çalışanımıza açıkça ajanlık teklifinde bulundu. MİT elemanlarının kendisiyle ‘konuşma’ talebini reddeden ve ısrar etmeleri durumunda açıkça teşhir edeceğini ifade eden çalışanımıza kendisiyle ilgili istihbari bilgiye sahip olduklarını iddia eden MİT elemanları, Gürz’ün kendileriyle ilgili herhangi bir haber ve ya açıklama yapması durumundaysa ‘devletin gerçek yüzünü’ gösterecekleri tehdidinde bulundular. MİT elemanlarının açık tehdit ve baskılarına ısrarla karşı duran ve tehditler karşısında geri adım atmayan Gürz kendisinin sosyalist bir gazetede çalıştığını, yaşanan baskı ve tehdit saldırısıyla ilgili bir haber yapıp yapmayacağına ancak kendisinin karar vereceğini ve eğer isterlerse ellerinden geleni yapmakta özgür olduklarını söyleyerek olay yerinden uzaklaştı.

Gürz’ün başına gelecek herhangi bir durumdan MİT sorumludur

Yaşanan bu saldırı tıpkı daha önceki saldırılar gibi faşist devletin gazetemize ve tüm devrimci, sosyalist basına karşı tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Buradan açıkça beyan ediyoruz;  Halkın Günlüğü çalışanı Mahir Gürz’ün başına gelecek herhangi bir şeyden MİT sorumlu olacaktır.  Gazetemize yönelik tüm faşist baskılara karşı halk için doğru, gerçek ve objektif yayın yapma ilkelerimizden taviz vermeyerek yayın hayatımıza devam edeceğiz.  

Önceki İçerikErken seçim tartışmaları ve devrimci sınıf tavrı!
Sonraki İçerikErzincan’da onlarca eve baskın