Gaziosmanpaşa’da faşist saldırılar tırmanışta…

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü, geçtiğimiz günlerde “Abdullah Öcalan’a özgürlük” kampanyası kapsamında açılan standa yapılan saldırıyı protesto etmek için, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın ardından kitle dağılırken faşist bir grup tarafından sopa, testere ve bıçaklarla yeni bir faşist saldırı düzenlendi

HABER MERKEZİ (04.06.2014)- Gaziosmanpaşa’da “Abdullah Öcalan’a özgürlük” kampanyası kapsamında açılan standa yönelik saldırı, bugün Gaziosmanpaşa’da düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.

‘Bu saldırıyı emniyet içerisinde bir grup organize etti’

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Üç gün önce Abdullah Öcalan’a Özgürlük Platformu tarafından imza standı açıldı. Bu standa yapılan saldırıda biri ağır olmak üzere 4 kişi yaralandı. Bugün burada bu saldırıya itirazımızı dile getirmek için geldik. Bu saldırının merkezinde emniyet bulunmaktadır.”  

BDP üyeleri tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’un çeşitli yerlerinde Öcalan’a özgürlük standı kurmalarına karşın, ilk kez böyle bir saldırıyla karşılaştıklarını belirterek bu saldırının organize yapıldığını açıkladı. Açıklamada, “Emniyet içerisinde bir grup saldırıyı organize etti” denildi.

Faşistler ellerinde sopa, testere ve bıçaklarla kitleye saldırdı

HDP’lilerin yaptığı basın açıklamasının ardından dağılan kitleye ara sokaklardan çıkan faşist bir grup tarafından yeni saldırı düzenlendi. Ellerinde sopa, testere ve bıçaklarla kitleye saldıran grup, HDP ve BDP üyelerini parti binalarının bulunduğu Şehit Hasan Güreşen Sokağı’nda sıkıştırdı. Faşist saldırıya karşı kitle kendini taş atarak korumaya çalıştı. Çevik kuvvet polisleri faşist saldırının yapıldığı yere gelerek kitleye saldırdı. Faşistler ara sokaklara dağılırken, HDP ve BDP üyeleri ise ilçe örgütüne gitti. Saldırıda yaralanan olmadı.

1 Haziran’da da Gaziosmanpaşa’da açılan standa yapılan faşist saldırıda, biri ağır olmak üzere 4 kişi yaralanmıştı. 

Önceki İçerikRojava’da katliam ve madalyonun iki yüzü!
Sonraki İçerikSınırda bir çocuk katledildi