Gazi’de her gece barikatlar tutuşuyor (Foto Haber)

Bir haftadan bu yana halkın sokaklara çıktığı Gazi Mahallesi’nde dün gece de barikatlar kuran halk polisle çatıştı

İSTANBUL (09. 06. 2013)- Dün akşam saat 21.30’da Eski Karakol durağında toplanan Gazi halkı “Tayyip istifa-Halkız haklıyız kazanacağız” pankartı arkasında yürüyüşe geçti. “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyen kitle Gazi Cemevi’nin yukarısına kadar yürüdü.

Polis kitleye gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı

Gazi Karakolu’na giden yolun çevik kuvvet polislerince kapatılması sebebiyle kitlenin bir bölümü öne çıkarak barikatlar kurdu. Polis halka gaz bombaları, tazyikli su, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırırken, halk gençliği de polisin attığı gaz bombalarını geri atarak, taşlarla ve molotoflarla karşılık verdi. Ara sokaklara giren akrepler yine hedef gözeterek gaz bombaları atarken, bir kişi ayağına isabet eden gaz bombasıyla yaralandı.

Bilindiği gibi bir haftadır eylemlerin devam ettiği Gazi Mahallesi’nde son iki gündür yaşanan çatışmalarda polisin attığı gaz bombasının kafalarına isabet etmesi sonucu Dursun Akbaş ve Murat Çetinkaya adlı gençler ağır bir şekilde yaralanmıştı. İki genç hala yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Yaşanan çatışmalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

 
Önceki İçerikDHF’den Taksim Mitingine çağrı
Sonraki İçerikAdana’da gözaltı terörüne tepki