Ethem Sarısülük’ü katleden polis Ahmet Şahbaz tutuklandı

Gezi Ayaklanması sırasında Ethem Sarısülük’ü katleden polis Ahmet Şahbaz’ın yargılanmasına Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, Şahbaz’ın tutuklanmasına karar verildi

HABER MERKEZİ (07.07.2014)- İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ilden Ankara’ya gelen yüzlerce kişi, Abdi İpekçi Parkı’nda toplanarak Ankara Adliyesi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında, “Ethem yoldaş ölümsüzdür” , “Katil devlet hesap verecek” , “Ethem’in hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Adliye binasının önü polis ve askerler tarafından abluka altına alınırken, binanın etrafı da bariyerlerle kapatıldı. Çevik kuvvet polisleri ile TOMA’lar adliye çevresinde hazır bekletildi.

Sanık polis Ahmet Şahbaz’ın etrafında 150 asker bekledi

Duruşmayı Gezi Ayaklanması’nda hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan’ın ailelerinin de olduğu çok sayıda kişi izledi. Sanık polis Ahmet Şahbaz’ın salona getirilmesiyle duruşmaya başlandı. Salonda bekletilen yaklaşık 150 asker, polis Ahmet Şahbaz’ın etrafını çevirdi.   

Ahmet Şahbaz’ın avukatları, duruşmanın kapalı görülmesini talep ederken, Sarısülük ailesinin avukatlarından Kazım Bayraktar ise bu talebin hukuka ve yasaya aykırı olduğunu belirterek reddedilmesini istedi. Av. Bayraktar, Ahmet Şahbaz’ın Ethem Sarısülük’ü vurduğu anı görüntüleyen fotoğrafların bilirkişiye gönderilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Şahbaz’ın avukatlarının talebini reddetti. Avukatlarının, Sarısülük’ü vurduktan sonra “Çektim, sıktım 3 tane” diyen kişinin Şahbaz olduğunu belirtmesinin ardından, Sarısülük’ün avukatları, fotoğrafların bilirkişiye gönderilmesi talebinden vazgeçti.

Ahmet Şahbaz’ın ‘kasten adam öldürmek’ten cezalandırılması talep edildi

Sanık polis Şahbaz, savunmasını tekrarlarken ek yapmayacağını belirtti. Sarısülük’ün avukatlarından Murat Yılmaz, Şahbaz’ın “kasten adam öldürmek” suçundan tutuklanmasını talep etti. Avukatların savunma ve taleplerinin ardından Cumhuriyet Savcısı mütalaasını verdi. Meşru müdafa olmadığını belirten savcı, Şahbaz’ın olası kasıtla adam öldürdüğünü belirterek tutuklanmasını istedi.

Sanık polis Ahmet Şahbaz’ın avukatları, savunma hazırlamak için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya bir süre ara verdi.

Ahmet Şahbaz tutuklandı

Verilen aranın ardından 33 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılanan polis Ahmet Şahbaz’ın tutuklanmasına karar verildi.

Duruşma sonrası Sarısülük ailesinin avukatları, sanık avukatlarının sözlü tacizine maruz kaldı. Avukatlar ayrıca jandarmaların coplu ve gazlı saldırısına maruz kalırken, çıkan arbedede tutuklanan Ahmet Şahbaz ise mahkeme heyetinin müzakere odasına götürüldü.

Adliye  önünde  yapılan basın açıklamasını Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) adına Murat Yılmaz yaptı. Yılmaz, kararın yetersiz olduğuna dikkat çekerek ‘’Katil Ahmet Şahbaz’ın alacağı en az ceza 16 yıl 8 aydır fakat biz bunu yeterli görmüyoruz. Katil kasten adam öldürmekten tutuklanmalıydı. Dolayısıyla biz mücadelemize devam edeceğiz’’ dedi. Duruşma salonu dışında avukatlara ve ailelere cop ve gazlarla saldıran jandarma hakkında da hukuksal süreç başlatılacağını ifade etti.

Ethem Sarısülük’ün annesi Seyfiye Sarısülük yaptığı açıklamada ‘’Ethem toprakta değil, dünyada aramızda. Katil tutuklandı. Tayyip çok uğraştı ama koruyamadı katili daha fazla’’ diyerek  kararı yorumladı.

Ethem Sarısülük Ailesinin Avukatı: “Sokaklarda, meydanlarda, adliyede verdiğimiz mücadelenin sonucunda katili söke söke tutuklattık’’ dedi.

Berkin Elvan’ın  babası Sami Elvan : ‘’Bizim çocuklarımızı vahşice katlettiler. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Berkin’in davası henüz başlamadı. Umuyoruz diğer çocuklarımızın davası da bu şekilde seyreder’’ dedi.

Ali İsmail Korkmaz’ın Annesi Emel Korkmaz : “Biz hep buradayız tüm davaların takipçisi olacağız. 14Temmuz’da oğlumun davası var, umuyoruz diğer katillerde tutuklanır sonuna kadar çocuklarımızın peşindeyiz” diyerek herkesi davanın görüleceği Kayseri’ye davet etti.

Ahmet Atakan’ın Annesi Emsal Atakan: ‘’Biz mücadele vereceğiz katiller cezalarını er ya da geç alacak. Karar yüreğimize bir nebze su serpti. Oğlumun mahkemesi halen başlamadı. Mücadeleye devam ediyorum dostlar’’  açıklamasını yapmasının ardından basın açıklaması sona erdi.

Önceki İçerikAlibeyköy’de yozlaşmaya ve uyuşturucuya karşı halk toplantısı
Sonraki İçerikAbdullah Kalay için üçüncü kez ‘cezaevinde kalamaz’ raporu verildi