Emekçiler ‘2015 bütçe kanun tasarısına geçit yok’ dedi

2015 yılı bütçe kanun tasarısını Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK)’nun çağrısıyla “Halk için bütçe demokratik Türkiye” mitingi için binlerce emekçi Ankara’da bir araya gelerek taleplerini haykırdı

ANKARA (13.12.2014)- 2015 yılı bütçe kanun tasarısının Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından tasarıyı protesto etmek için KESK ve DİSK’in çağrısıyla Ankara Tren Garı’nda bir araya gelen binlere işçi ve emekçi, Sıhhiye Meydanı’na yürüdü. Kanun tasarısının geri alınması, insanca yaşam için taşeronlaşmanın kaldırılması ve asgari ücretlerin yükseltilmesini isteyen emekçiler, sarayların değil emeklerinin büyümesini istedi.

‘Bütçe eşit ve özgür bir yaşam için hazırlanmalıdır’

“Halk için bütçe demokratik Türkiye” mitinginde, kanun tasarısında savunma ve güvenliğe ayrılan bütçedeki artışa da dikkat çeken emekçiler, bütçenin savaşa değil, eşit ve özgür bir yaşama yönelik hazırlanması gerektiğini dile getirdi.Mitinge direnişte bulunan Birleşik Metal İş üyesi ICF ve Demirdöküm işçileri ile Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çalışırken işten atılan sağlık işçileri de katıldı. Aralarında DHF ve YDSB üyelerinin de olduğu sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin katıldığı mitingde, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko birer konuşma yaptı.  

KESK Genel Başkanı Lami Özgen konuşmasına Erdal Eren’i anarak başladı. Özgen, Erdal Eren’in yaşının büyütülerek, Şeyh Sait’in ise yaşının küçültülerek idam edildiğini ifade etti. Özgen ardından bütçe kanun tasarısına ilişkin yaptığı konuşmada, ‘kaç-AK saray’ın maliyetinin saklandığını ve Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin yüzde 100 artırıldığını söyledi. Savunma ve güvenliğe milyonların ayrıldığını ifade eden Özgen, kanun tasarısının AKP’nin kendi iktidarını koruması için yapıldığını söyledi. Özgen, savaşa karşı duranların suçlu ilan edilerek görevden alındığını belirterek konuşmasını bitirdi.  

‘Asgari ücret net 1800 lira olmalıdır’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise konuşmasına direnişte olan işçileri selamlayarak başladı. Beko konuşmasında milyonlarca insanın açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini belirterek asgari ücretle çalışan bir işçinin bir öğünde 75 kuruşla karnını doyurmak zorunda kaldığını ifade etti. 11 ayda bin 723işçinin hayatını kaybettiğini belirten Beko, her yüz işçiden beşinin sendikal haklardan faydalanabildiğini söyledi. 12 Eylül’den kalan sendikal barajların ve yasakların kaldırılmasını talep eden Beko, “sendikaların, meslek oda ve birliklerinin ve üniversitelerin yer aldığı mali yapısı bağımsız bir kurum oluşturulmasını” istedi. Beko konuşmasında, asgari ücretin net olarak bin 800 lira olması gerektiğini de ifade etti. 

DİSK Genel Başkanının konuşmasının ardından Roboskili aileler söz aldı. Soma’da katledilen maden işçileriyle, işten atılan işçiler adına bir temsilci konuşma yaparak emekçileri selamladı.

Mitingde Kobanê Direnişi selamlandı

Mitinge katılan emekçiler miting boyunca Kobanê Direnişi’ni destekleyen sloganlar attı. YPG ve YPJ savaşçılarını selamlayan emekçiler AKP’yi ve IŞİD’i protesto etti. Kobanê’de yaşamını yitiren Arin Mirxan ve yoldaşlarının anıldığı mitingde, halkların kardeşliği vurgusu yapıldı. Miting Grup Kibel’nin ezgileriyle sona erdi. 

 

Önceki İçerikOkmeydanı için imar planı yeniden onaylandı
Sonraki İçerikMLKP savaşçısı Sibel Bulut şehit düştü