Ege Üniversitesi’nde faşist saldırı

Ege Üniversitesi Öğrenci Topluluklarının çağrısıyla “Birlik, Barış, Kardeşlik için Atatürk ve Bayrak Yürüyüşü” şiarıyla yapılan eylemin ardından yürüyüşten ayrılan bir grup, devrimci demokrat öğrencilere taşlar ve sopalarla saldırdı

İZMİR(17.10.2014)- Ege Üniversitesi (EÜ) bünyesinde bulunan 13 öğrenci topluluğu, son zamanlarda ülke genelinde Atatürk büstlerinin yakılması ve bayrakların indirilmesine tepkilerini göstermek amacıyla eylem gerçekleştirdi. Yemekhane önünde toplanan grup, kapalı spor salonu önüne yürüyerek öğrenci toplulukları adına bir basın açıklaması yaptı. Topluluk adına konuşan ADT’nin Ege Üniversitesi sorumlusu Umut Kurt, ”Türkiye’nin kaosa sürüklenmesine engel olmanın yegane yolu, bugün burada olduğu gibi Atatürk ve Türk bayrağı adı altında birlik olmaktır” dedi.

Faşist saldırının ardından polis gaz bombasıyla öğrencilere saldırdı

Açıklamanın ardından yürüyüşten ayrılan bir grup, Ege Üniversitesi Metrosu’na doğru yürüyüp bozkurt işaretleriyle  “Yaşasın vatan yaşasın Türk milleti” , “Ne mutlu Türküm diyene” , “Ya Allah bismillah, Allahu ekber” sloganları ile cinsiyetçi küfürler içeren sloganlar attı. Gruba, Edebiyat Fakültesi bahçesinde bulunan devrimci demokrat öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Ege goristan ji bo faşistan” sloganlarıyla tepki gösterdi.

Karşılıklı atılan sloganların ardından bayrak yürüyüşünden dönen grup içerisinde bulunanlardan bazıları, Edebiyat Fakültesi’ne doğru koşarak öğrencilere taşlarla ve sopalarla saldırdı. Saldıran gruptakilerden bazılarının ellerinde bulunan demir coplar ve bıçaklar dikkat çekti. Saldırıyı bahane ederek okula giren sivil polisler ve çevik kuvvet polisleri ise gruptakileri sakinleştirmeye çalışırken (!) fakülte önünde bulunan öğrencilere gaz bombalarıyla saldırdı. Üniversitedeki gerginlik ise devam ediyor.

 

 

 

Önceki İçerikYPG: IŞİD takviyelerle saldırılarını yoğunlaştırmaya çalışıyor
Sonraki İçerikSarısülük ailesine açılan davanın ilk duruşması görüldü