DKH’den Özgecan Aslan eylemlerine çağrı

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) Mersin’de Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından ülke genelinde gerçekleştirilecek eylemlere katılım çağrısında bulundu

İSTANBUL (14.02.2015)- DKH yaptığı açıklamada kadınları hesap sorma bilinciyle sokağa çıkmaya çağırarak şunları ifade etti: “2015 Ocak ayı itibariyle 29 kadının daha yaşam hakkı elinden alındı ve Özgecan Aslan ile bunlara bir yenisi daha eklendi. Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 günü okuldan çıktıktan sonra Tarsus’ta iddiaya göre şehirlerarası sefer yapan minibüse bindi. O saatten sonra genç kadından haber alınamayınca, ailesi tarafından kayıp başvurusu yapıldı. Bunun üzerine polis ve jandarma çalışma başlattı. Dün Özbek Mahallesi yakınlarında trafik kontrolü yapan jandarma trafik ekipleri, durdurdukları minibüs içinde kan izlerini gördü. Jandarma, polis ile birlikte yaptığı çalışmada araçta bulunan Necmettin Altındöken, oğlu Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe’yi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 2 kişi, genç kadını benzin döküp yakmaya çalıştıklarını, Çamalan Mahallesi Alman Mezarlığı yakınındaki Cin Deresi’ne attıklarını itiraf etti.

Erkek egemen söylemlerle, devletin kendi ‘erk zihniyetini’ günbegün daha da güçlendirdiği ve bu zihniyetle kadın katliamlarının meşru kılınıp yolunun açıldığı sistem, çarklarını sürekli olarak devinim halinde tutmaktadır. Erk zihniyeti üzerinden yükselen sistemin çarklarına müdahale edilmediği sürece 13 Ocakta Kocaeli’de nişanlısı tarafından katledilen Hatice Vanlı, 11 Ocak’ta Aksaray’da kocası tarafından av tüfeğiyle yaşam hakkı elinden alınan Leyla Salman, 12 Ocak’ta Antalya’da boşandığı kocası tarafından katledilen Bircan Çatal ilk değildi ve son da olmayacaktır.

Demokratik Kadın Hareketi olarak, erkek egemen sistemin yaptığı kadın katliamlarının ve Özgecan’ın katlinin hesabını sormak için tüm kadınları bulundukları bütün yerellerde eyleme çağırıyoruz !”

 

Önceki İçerikÖzgecan Aslan toprağa verildi
Sonraki İçerikDKH’den Ankara’da Özgecan için sessiz yürüyüş